Anasayfa Haber IBM Evreni Analiz Edecek Bilgisayarı İnşa Ediyor!

IBM Evreni Analiz Edecek Bilgisayarı İnşa Ediyor!

Evreni analiz edecek bilgisayar
Süper bilgisayarlar daha küçük bilgisayaraların birleştirilmesiyle oluşur.

Evreni analiz edecek bilgisayarIBM tarafından yapılacak süperbilgisayar, dünya üstündeki en büyük teleskoptan toplanan bilgiyi işleyecek. Amaca yönelik yapılan bilgisayar, deneysel teknolojiler içerecek…

IBM ve Hollanda Mili Radyo Astronomi Enstitüsü’nün ortak çalışması ile dünyanın en büyük ve en hızlı bilgisayarı inşa edilecek. Beş yıllık bir süreçte inşa edilecek dev bilgisayar, masaüstü bilgisayarlardan milyonlarca kat daha hızlı olmanın yanında, bugünkü süper  bilgisayarlardan binlerce kat daha hızlı olacak. Dünyanın en hızlı bilgisayarı, SKA isimli yeni dev radyo teleskopunun topladığı bilgiyi işleyecek. SKA tamamlandığı zaman şu ana kadar ki en büyük ve en hassas teleskop olacak. Teleskopun 2024e kadar tamamlanması planlanıyor.

Yeni bilgisayarın işlem gücü exa ölçeğinde olacak. Yani saniyede gerçekleştirdiği floating point işlem sayısı exaflop birimi ile ölçülecek. Bir exaflop, şu an süper bilgisayarlar için kullanımda olan petaflop biriminin bin katı, masaüstü bilgisayarları ölçmek için kullanılan gigaflop biriminin de bir milyon katı.

Düşük güç tüketimli süperbilgisayar kümesi, exabaytlarca veriyi günlük olarak toplayıp işledikten sonra depolayacak. Karşılaştırma için denebilir ki; sistemin her gün toplayıp işlediği veri, aynı süre içinde intenette aktarılan bütün veriden fazla olacak. Hatta ideal koşullar altında işlenen veri miktarının, internet veri akışının iki katına çıkması bekleniyor.

IBM, hem yüksek performans, hem de düşük güç tüketimi kıstaslarını gözetmek için bazı deneysel teknolojilerini hayata geçirmek için yatırım yapacak. Bu teknolojiler arasında üç boyutlu yığma devreler ve yeni optik aktarım teknolojileri de var.