Sony Kendi Eko-Sistemini Kuruyor

In Haber, Mobil by Berker GüngörLeave a Comment

Sony bugün yaptığı bir basın toplantısıyla sadece kendi markasını taşıyan ilk akıllı telefon serisi olan Xperia’yı resmen basına tanıttı. Serinin en üst modeli olan Xperia S’in teknik özelliklerini yazının sonunda bulacaksınız elbette, ancak bundan daha fazlası var.

Xperia akıllı telefonları gerçekte Sony’nin kurmayı amaçladığı eko-sistemin son ayağını oluşturuyor. Televizyon, tablet, oyun konsolu ve cep telefonu dörtlüsünü bu eko-sistem içinde birbirine bağlamayı amaçlayan Sony, bu şekilde tüketicinin tüm ihtiyacına cevap verecek bir ürün gamı oluşturmayı amaçlıyor.

Tabii Sony’nin “4 Ekran” adını verdiği bu eko-sistem kurma projesi yeni bir fikir değil, elektronik dünyasının en büyük isimlerinden biri olan Samsung da uzun süredir böyle bir projeyi yürütüyor ve aslında bakarsanız pek çok açıdan rakiplerinden önde sayılır.

Sony’nin piyasaya sunduğu cihazların kalite ve özellikleri şüphesiz kötü değil, zaten Xperia S telefonu da daha resmen duyurulmadan önce geldi ve hemen iyi satış rakamları yakaladı. Hafif ve başarılı bir tasarıma sahip bir Android telefon. Sony televizyon ve konsollar ise kendi ciddi izleyici kitlelerine sahipler. Tablet konusunda ise durum şimdilik Sony açısından çok parlak değil, ancak zaten bu Apple dışındaki tüm tablet üreticileri için geçerli denebilir.

Fakat bir eko-sistem kurmak, sadece cihazları üretmekten ibaret değil, işin bir de içerik desteği tarafı var. Sony diğer ülkelerde içerik sağlama konusunda belirli bir yapıya sahip, her ne kadar geçmişte ciddi sorunlar yaşamış olsa da, yine de çalışan bir sistem var. Değişik cihazların bu sisteme entegre edilmesi ve bu sistemin hedef ülkeye uygun içerik yayınlaması da gerekiyor. Bu noktada Sony’nin dışarıda sunduğu servisleri ülkemize getirmekte sıkıntısı var gibi görünüyor. Müzik için yerli bir çözüm olarak Fizy ile bir çalışma yapıyorlar, ancak diğer içeriğin tam olarak tüketiciye ne zaman sunulacağı pek belli değil.

Sonuç olarak şunu söyleyebiliriz ki, Sony yeni nesil telefonlarından hayli umutlu görünüyor, bizce bunda pek haksız da değil. Ancak eko-sistemi başarıyla kurma konusunda işler biraz daha çetrefilli gibi görünüyor. Özellikle Samsung gibi rakiplerin belirli açılardan çok daha önde olduğunu düşünürseniz, Sony’nin önünde ciddi bir mücadelenin beklediğini görmek zor değil.

Xperia S teknik özellikler

– 128 x 64 x 10,6 mm, 144 gram.

– 4.3 inç Reality Display ve Mobile BRAVIA® Engine ile HD ekran (1280 x 720), artı HD kayıt için 1.3 MP 720p ön kamera ve 1080p (Full HD) arka kamera.

– 1.5 Ghz çift çekirdek ve 32 GB dahili flash depolama.

– 12 MP arka kamerada Sony Exmor R™ mobil teknolojisi ve bekleme modundan 1,5 saniyede çekim moduna geçebilen Hızlı Çekim özelliği.

– NFC Yakın Alan iletişimi ve Xperia SmartTags.

– DLNA kopya koruma sistemi ve HDMI bağlantısıyla Xperia S’i TV’ye bağlayarak BRAVIA Sync üzerinden uzaktan kumanda olarak kullanma desteği. Xperia S, Full HD uyumlu TV’lerde Full HD görüntü sağlar.

– 3B sweep panorama

– 16x Dijital Zum

– Müzik: 3B surround sound, PlayNow™ hizmeti, TrackID™ müzik tanıma, xLoud™ Experience