Nvidia Tegra

NVidia Tegra 4’ün Özellikleri Sızdı!

In Haber by Ali GüngörLeave a Comment

Nvidia Tegra

Nvidia Tegra

NVidia’nın yeni nesil, 4 çekirdekli Tegra 4 çipsetinin detayları basına sızdı. 2013 yılında piyasaya çıkması beklenen bu yeni çipset, Tegra 3 gibi 4-PLUS-1 konfigürasyonunu kullanacak. Peki farkı ne? Farkı basit: Daha önce ısı problemleri yüzünden bir türlü kullanılamayan 4 çekirdekli ARM A5 çekirdeğini kullanacak!

Mobil cihazların saat hızları bir zamanlar masaüstü bilgisayarlarda yaşadıklarımızı hatırlatıyor. 600 Mhz, 1 Ghz derken sonunda 1.2 GHz ila 2 GHz arasında değişen saat hızlarına sahip işlemciler karşımıza çıkıyor. VR-Zone tarafından paylaşılan ve sızmış bulunan slayt gösterisine göre bu çipset tablet bilgisayarlarda ve cep telefonlarında farklı sürümlerle karşımıza çıkacak.

A15 çekirdeğe sahip olacak yeni Tegra 4 T40 modeli, 10 inç ekrana sahip en üst düzey tablet bilgisayarlarda kullanılacak. T40, 1.8GHz’de çalışacak ve muhtemelen yeni ARM destekli Windows 8 işletim sistemine sahip, üst düzey tablet bilgisayar modellerinde karşımıza çıkacak.

T43  ise amiral gemisi modellerin farkı olacak zira 2.0 GHz hızında çalışacak! Gelecek senenin en güçlü tabletlerinde T43’ü göreceğiz.

Peki ortalama modellerde ne kullanılacak? Onlar için de AP40 var, 1.2 GHz ila 1.8 GHz arasında pek de orta sınıf olmuyor ama evet, diğerlerinin yanında böyle kalıyor…

Çıkış tarihlerine gelince, T40’ın 2013’ün hemen başlarında çıkması, diğer modellerin de yılın ilk yarısından sonra piyasada görünmesi bekleniyor.

Nvidia Tegra 4

Nvidia Tegra 4