Anasayfa Oyun Topluluk Destekli Oyunlar

Topluluk Destekli Oyunlar

Jane Jensen Pinkerton Road

Gabriel Knight ve Gray Matter macera oyunlarının yazarı ve tasarımcısı Jane Jensen da Kickstarter furyasına katıldı! İşte Kickstarter’ın başlattığı akımın detayları…

Jane Jensen Pinkerton RoadMacera oyunu türünün ölü sayıldığı günümüzde Monkey Island, Grim Fandango ve Psychonauts tasarımcısı Tim Schafer, rekorlar kıran Kickstarter kampanyasıyla geçtiğimiz haftalarda bunun böyle olmadığını ve oyun severlerin de bu konuda söz hakkının olduğunu kanıtlamıştı. Kickstarter sitesini kullanarak yatırımcıların vermeye yanaşmadığı fonu sadık macera oyunu hayranlarının katkısıyla toplayan Tim Schafer, yeni bir dönemin başlatıcısı oldu.

Bu olayın ardından birçok eski oyun tasarımcısı, yapmak istedikleri ancak yatırımcılar tarafından fazla riskli bulunan fikirlerini toplulukla paylaşmaya başladı. Fallout‘tan Brian Fargo, Rainbow Six‘ten Christian Allen ve Leisure Suit Larry‘den Al Lowe‘un da yakaladığı başarıyla birlikte miadını doldurduğu düşünülen oyunlar yeni birer şansa kavuştu. Gabriel Knight serisinin ve 2010’un başarılı oyunlarından Gray Matter‘ın tasarımcısı ve yazarı olan Jane Jensen da bu potansiyeli kullanmaya karar vermiş gibi gözüküyor.

Kickstarter projesinde Gabriel Knight oyunlarının müziklerini yapan eşi Robert Holmes‘la birlikte kurdukları Pinkerton Road adlı oyun şirketiyle, daha önce denenmemiş bir fikri başlayacaklarını açıkladılar. ABD’de tarım sektöründe denenmiş ve çalışan bir sistem olan “topluluk destekli tarım” (CSA – Community Supported Agriculture) sistemini örnek alacaklar; bu sistemde ilgili kuruma yıllık belli bir miktar para veriyorsunuz ve onlar da yıl içinde hasatlardan elde ettikleri ürünlerden en güzellerini düzenli olarak kapınıza kadar getiriyorlar.

“Topluluk destekli oyun” (CSG – Community Supported Game) adını verdikleri kendi versiyonlarında ise üyelerine yıl boyunca ürettikleri tüm oyunları hazır oldukça teslim edecekler -ki bu da söylediklerine göre 2-3 oyun yapıyor. Tam üyelik yıllık 50 dolar olacak, ancak Kickstarter’da birçok bağış seçeneği bulunuyor. Örneğin 16 dolar verirseniz yıl içinde yapılan oyunlardan seçtiğinize sahip olabilirsiniz, ya da 250 dolar verirseniz CSG Altın Üyesi olarak Pennsylvania’daki özel çiftlik evine yapımcılarla tanışmak için davetiya kazanabilirsiniz. Diğer ödüller için proje sayfasını inceleyebilirsiniz.

Proje 300.000 dolara ulaştığında başarılı olacak ve bitimine 39 gün kala, şimdiden 100.000 dolar bağış toplamış durumda. Projenin başarılı olması, Jane Jensen’ın hayallerinin gerçekleşmesinin yanısıra birçok diğer oyun stüdyosuna da ilham olup bu sistemin başkaları tarafından da benimsenmesiyle sonuçlanabilir. Ve diğer projelerde olduğu gibi araya dağıtıcı şirketler girmediği için insanların istediği oyunun yapılması için oyuncular doğrudan yapımcıyla muhatap olabilir.

Bu yılın oyunları için, aralarında Gray Matter 2 de olmak üzere, halihazırda üç adet oyun konsepti hazır durumda. En az 16 dolar destek çıkarak projenin hayalden gerçeğe dönüşmesi için katkıda bulunabilir ve seçtiğiniz oyuna hazır olduğunda sahip olabilirsiniz. Oyunu almayı düşünmüyorsanız bile bu haberi paylaşarak destek olacak birilerinin görmesini sağlayabilirsiniz. Projeyle ilgili daha fazla bilgi için Kickstarter projesini ziyaret etmeyi unutmayın.