Anasayfa Makale Hayat 9gag’de Neler Oluyor ?

9gag’de Neler Oluyor ?

“Herkes bir gün ruhunu kaybedecek!” 9gag: İş başındaki saatlerinizi helak eden internet sitesi… Peki 9gag nasıl başladı, nasıl bu kadar popüler hale geldi? İşte internet fenomeni haline gelen 9gag’in öyküsü…

İnternet gün geçtikçe artan kullanıcı sayısıyla artık gerçekten bir sanal dünya oldu. Bu sanal dünyada yaptıklarımızın ve yapabileceklerimizin bir sınırı yok. Yer yer iş illegal dökümanlara, yasaklanması gereken noktalara gelse de sanal ortam vaktinizi iyi kullandığınız zaman oldukça keyifli ve bilgilendirici bir ortam. Tabi eğer bu vakit 9gag tarafından çalınmıyorsa.

Komik resim paylaşımı internet üzerinde kullanıcıların birbirlerine yolladıkları dökümanlar arasında en baş sırada geliyor olabilir. E-Mail’in kullanıma başlamasıya oluşturulan mail arkadaşlıkları, her gün kutunuza, en azından 1 adet komik resim gönderiyor, gününüze renk katıyordu. Kullanım hızının artması videoların ve video blogların aynı düzeyde artması anlamına geliyordu. Ama komik içerikli resimler asla vazgeçilmeyen bir unsur olacaktı.

Şaşırtıcı kareler, komik çizgi romanlar, başarılı photoshop teknikleri her kesime uyacak biçimde çoğalıyordu. Bugün ülkemizde bobiler’in getirdiği bu kültür aslında öncesinde internet aleminde kullanılıyordu. 4chan’in 2003 yılından bu yana yükselişi, Motivated Photos gibi akımlar ilk başlarda bu kültürün önde gelenleriydi. Ancak 4chan’in anime takipçileri tarafından kullanılması, random konuların sonu gelmeyecek biçimde dallanıp budaklanması ve Motivated Photos’un yetersiz kalması açlığı bastıramıyordu.

Tumblr gibi sitelerin, blog tarzında olması ve hava atmak isteyen bir çok insanın ortak bir nokta oluşturması ise itici bir durumdu. Kişiye özel sayfa üzerinden, edebiyat yapacağım diye kasıntı duruma gelen üyeler can sıkıcı boyutlara ulaşıyordu. İşte tam bu dönemlerde 9gag ruhlarımızı çalmaya geldi.

Aslında 9gag bir Ruh Çalma Operasyonu mu ?

2008 yılında ABD host’u üzerinden kurulan sitenin, sahiplerinin kim olduğu aslında tam bir internet efsanesi. Gözüktüğü kadarıyla, Ray Chan ve Chris Chan adında ki iki Çinli tarafından kurulduğu iddia edilmekte. Haklarında yeterli bilgiye sahip olamadığımız bu iki kafadarın en azından kardeş olduklarını düşünüyoruz. Basit bir mantık ile yola çıkılan 9gag’de ki amaç oldukça pratik.

Öncelikli olarak herkese tanınan üyelik alma girişiminden sonra kendi gag’ınızı siteye yüklüyorsunuz. Eğer cehennem çukuru gibi olan Vote Page – Oylama Sayfasından kurtulursa, Trending Page -Trend Sayfasına yükseliyor son olarak Hot Page – Sıcak(Popüler) Sayfa denilen ana ekrana geliyor. Paylaşımınızın yükselme işlemi aldığınız beğeni sayısına göre belirleniyor. Tam olarak bir sayı verilmese de 500 üzeri beğeni alan paylaşımlar otomatik olarak Trend Sayfasına çıkıyor. On binlerce beğeni toplayabilirse ana sayfaya taşınıyor.

İlk kurulduğu andan itibaren kendini oldukça geliştiren 9gag başlı başına bir oluşum haline gelmiş durumda. Orijinal paylaşımların el üzerinde tutulduğu, komik ve eğlenceli görüntüler her zaman için hakkını alıyor. Birbirlerinden kopya çeken üyeler ise diğer üyeler tarafından ceza mesajlarına uğruyorlar. Amaç bir yarış olmasada bunu yarış konumuna çekmeye çalışan kişiler elbette mevcut. Adında da anlaşıldığı gibi gag, net argosunda komik görüntü anlamına gelmekte. 9Gag, sayfa başına 9 komik/eğlenceli görüntü anlamını taşımakta.

Son güncelleme dolayısıyla sayfada 9 paylaşım özelliği kaldırıldı bunun yerine hepsini alt alta görebilme imkanına kavuştuk. İşin görüntüsü değiştirilse de özünde hiç bir değişikliğe uğramayan 9gag gün içerisinde en çok tıklanan sitelerden biri olma özelliğini halen koruyor.

Tam olarak ne görüyoruz ?

9gag’in başlı başına bir kültür olduğundan bahsettik. Bu kültür artık kendi içerisinde bir espri oluşumu gerçekleştirmiş durumda. Uzun süre siteyi takip etmeyen birisi ya da yeni bir üye oldukça yabancılık çekebilir. Bu esprilerin başında, son zamanlarda çok meşhur olan internet Memeleri (Mim olarak teleffuz edilmekte. Konunun geri kalanında karışıklıklara yol açmaması için “Mem” olarak kullanacağım) kullanılmakta. Fenomen haline gelen memler, insanların günlük hayatta kullandıkları duyguları ve tavırları ortaya koyan oldukça eğlenceli çizimler. Genel olarak pop-kültürden doğan, zaman zaman şans eseri ortaya çıkan bu memlerin tarihi aslında 4chan’e hatta daha öncesine kadar dayanabilir.

En bilinenler arasında NBA’in ünlü Çinli basketbolcusu Yao Ming’in hiç bir şeyi kafaya takmayan surat ifadesi, Jackie Chan’in olay karşısında tepkisini dile getiremediği anı ya da astrofizikçi Neil deGrasse Tyson’ınWatch out we have a baddas over here” şeklinde verdiği tepki. Aslında bunların hiç biri istekli olarak verilmiş tavırlar değil. Kullanım amaçları  eğlenceli ve komik olarak gözükse de bu insanlardan hiç biri, bu tarz bir duyguyu yansıtmak istemediklerinden eminim. Bu durum araştırmacı ve yenilikçi kimliğini ortaya koyan takipçilerin çalışmaları.

Eğer bu oluşumlar yeteri kadar rağbet görürse, kullanıcılar tarafından kabul görmekte. Ancak bunlara aşina olmak paylaşımları sizler için daha da komik kılmaya yetiyor. Bu tarz nerden geldiği belli olan ama aslında konu ile alakası olmayan resimler dışında, yabancıların inside-joke dedikleri, bizim aramızda bir espri hocam açıklamasına gelen durumlar da mevcut.

Dragon Ball izleyen, Back to the Future’dan zevk alan, bilgisayar oyunlarından hoşlanan bayanlar ile hemen evlenebilecek üyelerin bulunduğu site büyük olaylara imza da atmış bulunuyor.

Haydi 9gag Ordusu Dünyayı kurtarıyoruz (!)

4Chan takipçileri ile arası gergin olan 9gag aslında yeni bir şey getirmiyor. 4Chan’in kullandığı ve bir çoğunu ünlü ettiği memleri, alıp yeniden yorumluyorlar. Bu durum 4chan kullanıcıları için ne kadar sinir bozucu olsa da, kıymetini bilmedikleri memleri, başkasına kaptırmak onların kaybı olacaktır. Bu sebepten ötürüdür, bu iki oluşumun arası oldukça gergin. Zaman zaman siteye 4chan saldırıları bulunuyor.

Aslında oldukça komik ve başarısız olan saldırı gönderimleri arasında iğrenç paylaşımlar, çıplaklık ve hatta illegal paylaşımlar görülüyor. Oylama sayfasının kullanıcıların sözüyle “herşeyden hızlı” bir şekilde yenilenmesinden mütevellit bunların hepsi o boşlukta kayboluyor. Zaten itici unsurlar bulunduran resimler, şikayet edildiğinde siteden hemen kaldırılabiliyor.

Bir başka durum ise SOPA ve ACTA gibi interneti kısıtlayıcı kararnamelere karşı çıkılması. Amerika’da SOPA’nın, Avrupa’da ACTA’nın sunulacağı neredeyse hiç bir ajans tarafından ülkemizde gösterilmedi. Aynı şekilde dünya kamuoyunda da bu durum belli edilmeden geçiştirilmeye çalışıldı. Kararnamelerde ki asıl amaç, hükümetlerin hoşuna gitmedikleri serverları, kendi ülkeleri dışında olsa dahi kapatma yetkisine sahip olmalarıydı. Bunların başında yetişkin cinsel siteler, Youtube gibi görüntü paylaşımları ve 4chan, 9gag gibi komedi unsuru barındıran oluşumlar gelmekteydi. Kullanıcıların birbirini bilgilendirmesi sonucu kararnameler iptal edilmese de bir nebze olsun tepki toplayıp durduruldular.

Rusya’da yapılan ve sonuçlar %140 çıkan oylamaların duyurulması da, dünya üzerinde bu habere yer verilmese de, gene 9gag üzerinden kullanıcılar ile paylaşılmıştı. Bulgaristan’da yapılan Nescafe yarışmasında destek sağlamak isteyen bir kullancının yanına 9gag kullanıcılarını alması ve şirketin bu durumdan hoşnut kalmamasıyla üyeliğini iptal edip, yarışmadan diskalifiye edilmesi ise Nescafe’nin Bulgaristan şubesini karıştırmaya yetmişti. Her gün nefret mailleri alan ve Facebook grubu kitlenen firma bir orta yol bulmak için diskalifiye ettikleri üye ile orta yol bulmak için masaya oturmuşlardı.

 

Son Bakış

9gag artık kullanıcılarının da söylediği gibi kocaman bir dostluk ve arkadaşlık sitesi durumuna geldi. Düşünün, dünyada sizdin hobi olarak uğraştığınız şeylerden hoşlanan başka insanlar var ya da zanaat ürünlerinizi paylaştığınızda bunları değerlendirebilecek insanlar. Elbette, internetin sağladığı kolaylıklar ve Facebook’un günlük yaşamın bir parçası haline gelmesi bu gibi durumları daha da kolaylaştırdı. Ama 9gag, o an da hissettiklerinizin dünyanın bir başka köşesinde bulunan başka bir insan tarafında da hissedilmesini bilmek inanılmaz bir duygu.

Sadece animelere ilgi duymak, kült filmleri sevmek, Twilight serisinden nefret etmek, Scarlett Johansson’un dünyanın en güzel kadını olduğunu kabul etmek yeterli kıstaslar değil. Ancak uyumaya çalışırken vücudunuzu ya da ayağanızı sallamanın size özel bir şey olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Bu tarz ufak takıntıların ve obsesif durumların benzerleri kullanıcıların “Am i the only one – Bir tek ben miyim ?” sorusu üzerinden paylaşımları içerisinde görebiliyoruz.

Pop-Kültürün nefret edilesi bir noktaya gelmesi ve eskisine nazaran daha çabuk tüketilmesi, orijinalliğin kaybına sebebiyet vermekte. Bugün 9gag bu komedi unsurlarının orijinalliğini korumaya bir nebze olsun çalışıyor. Büyük bir kominite haline gelen siteyi kullanıcıları ayakta tutuyor. Hem de sizden herhangi bir bağış beklemeden. Sadece komikliklerle kalmıyor, dünyada ki garip haberleri ekranınıza taşıyan ya da sizin seveceğiniz sanat ürünlerini, tumblr kafasına sokmadan paylaşan kullanıcılar bambaşka dünyanın kapılarını açıyor.

Lanet olsun neydi o küçüklüğümde izlediğim çizgi filmin adı ?” diye senelerce yaptığınız araştırmalar sonuç vermeyince, bir anda trend sayfasında gördüğünüz resim anılarınızı coşturuyor ve aradığınız şeyi tesadüfi olarak buluyorsunuz. Yaklaşık 1 senedir takip ettiğim site benim için günlük dosajını almadan günlük hayatıma devam edemediğim bir bağımlılık haline geldi.

Düşünceme göre 3 tip 9gag kullanıcısı var. İlki Yeni Üye, siteye yeni üyelik açtırmış, yaklaşık olarak 2 – 3 haftalık yarı aktif zamanlı login olmakta. Hot Page üzerinde dolaşıp, hoşuna giden paylaşımların hepsine beğeni atan, yorumlamadan kaçınan, varsa Facebook sayfasında bunları paylaşan bir tip. Asla Vote Page’e girmez. Ara sıra sıkıntıdan Trending Page’de dolaşır. Zaten yeteri kadar beğeni almış paylaşımın komik olacağı ve anasayfaya taşınacağı düşüncesindedir. Kendi paylaşımlarını siteye koymaz.

İkinci kullanıcı, Güçlü Üye’dir. 2 aydan fazladır siteyi takip etmekte, Hot Page dışında Trend Page sayfasına günlük olarak bakmaktadır. Beğeni hakkını idareli kullanır. Yorum yapmaktan ve diğer üyelerle az da olsa polimiğe girmekten kaçınmaz. Oylama sayfasına, bakacağı yeni paylaşımları olmadığı zaman girer ve akabinde koşarak uzaklaşır. 3-5 tane paylaşım göndermiştir ama yeteri kadar beğeni alamamasından korktuğu için daha da paylaşım yapmamıştır.

Üçüncü kullanıcı, Ruhu-Olmayan Üye. Ne zaman üyelik aldığını hatırlamayan gününün çoğunu oylama sayfasında ki tüm paylaşımları inceleyerek geçiren, her gün paylaşım yapan ve bir çoğu ana sayfaya ulaşmış gagleri bulunan kullanıcı. O artık bir 9gag asosyalidir. Yapacak bir işi olmayan, öğrenciliği varsa bile yakmış olan insandır.

9gag insanı bu tarz şekillere sokabilmekte. Siz siz olun, komiklik arayayım derken çok fazla kendinizi kaptırıp, oylama sayfasının derinliklerinde kendinizi kaybetmeyin.