Dr. Web CEO Boris Sharov

Apple, Flashback’i Keşfeden Firmaya Savaş Açtı!

In Haber by Dua Ozbilenler1 Comment

Dr. Web CEO Boris SharovApple, yüzbinlerce Mac’i vuran ve Mac’e virüs girmez efsanesini yıkan Flashback’e kızmadı, keşfedenlere kızdı! İşte Apple’ın sert tepkisi…

Flashback, ilk raporlara göre 500 binden fazla Mac’e bulaştı. Üçüncü parti firmalar, Flashback’i tespit edip temizleyebilen araçlar geliştirdiler. Apple’ın da kendi tarama ve temizleme programı üzerinde çalıştığı söyleniyor.

Flashback botnetini ilk keşfeden firma ise Apple’ın, kendilerine ait web domainlerinden birini kapattırmak istediğini dile getirdi. Dr. Web adındaki Rus firmanın CEO’su Boris Sharov, Forbes’a yaptığı açıklamada Apple’ın, Rus web kaydedicisi Reggi.ru’dan domianlerinden birini kapatmasını talep ettiğini bu hafta başında öğrendiğini söyledi. Apple’ın iddiasına göre domain, Flashback bulaşmış bilgisayarlar için bir komuta kontrol sunucusu (Command and Control Server) olarak kullanılıyor.

Apple’ın bu talebini bir hata olarak değerlendiren Sharov; etkilenmiş bilgisayarları denetlemek için web araştırıcıları tarafından içine açık bir nokta yerleştirilmiş üç gizli komuta kontrol sunucusu kullanıldığını ve söz konusu domainin de bu üç sunucudan biri olduğunu belirtti. Sunuculara yerleştirilen açık noktalar, araştırıcılar tarafından botnetin davranış şeklini anlamakta kullanılıyor. Apple ise bu konu hakkında bir yorum yapmadı.

“Web alan adlarının kontrolünü yürütenlere bu domainin kötü niyetli amaçlarla kullanıldığını söylemişler. Eğer domaini kontrol eden biz olmasaydık, bu doğru olurdu.” diyen Sharov, şöyle devam etti; “Bu da gösteriyor ki Apple bizim çalışmalarımızı yardım olarak görmüyor, aksine rahatsız oluyor.”