Anasayfa Haber Yenilenen Eğlenceniz: StumbleUpon

Yenilenen Eğlenceniz: StumbleUpon

StumbeUpon: Nette dolaşmaktan ve devamlı ilgi çekici bir şeyler aramaktan sıkıldıysanız bunu sizin için yapılabilecek bir site var…

İnternette sörf yapma kavramı her ne kadar demode kalsada, her zaman için yeni siteler keşfetmek oldukça eğlencelidir. Yapılabilecek fikirlerin ya da keşfedilecek sitelerin yokluğundan şikayet edenlere artık bir son verebiliyoruz. 2001 yılında Kanadalı bir grup tarafından kurulan StumbleUpon, kişilerin ilgilerine ve meraklarına göre şekil alıp öneri yapabilen bir site. Alt programında ki bir yazılım sayesinde kişilerin ilgilendikleri, beğendikleri tarzda yeni web siteleri ve sayfalarını karşınıza çıkarıyorlar.

Kendi sitelerinde var olan dökümanlardan bahsetmiyoruz. Tüm internet üzerinde bulunan size uygun olabilecek site sayfalarını sunuyorlar. Yapmanız gereken şey çok basit, sitede yer alan bölümden onlarca hobi arasından size uygun olanları seçiyorsunuz. Oldukça geniş bir alt başlık yelpazesi olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca sizin beğenilerinize göre de bu kişiye özel beğeni filtrelemesi güncelleniyor.

Kullanıcılar, yeni sitelerini araştırırken bir yandan StumbleUpon’a diğer kullanıcılar tarafından yüklenen sitelere göz atabiliyorlar. Onların beğenilerini görüp, arkadaşlık kurabiliyorlar. Biraz facebook vari bir yaklaşım olsa da, ondan daha farklı bir noktada olduğunu deneyerek test edebilirsiniz. Tek yapmanız gereken Facebook üyeliğiniz ile de bağlanabileceğiniz StumbleUpon sitesine girmek ve Stumble butonuna basmak.

Sitenin oldukça garip hikayeleri de mevcut. 2007 yılına girildiğinde StumbleUpon, 75 Milyon Dolar’a eBay’e satılıyor. Ancak işin içerisinde daha önceden siteye başvuran Google ve AOL kuruluşlarıyla olan çekişmenin kaynağı var. Aradan bir sene geçtikten sonra eBay, siteyi elinden çıkarmak için satışa koyunca, kurucular tekrar sitelerini geri alıyorlar ve bağımsız bir şekilde çalışmalarına devam ediyorlar.

Bir başka olayda ise uzun süre kullanıcılarına blog hizmeti de veren sitenin ipin ucunun kaçtığını hissedip bu olaydan vazgeçmeleri. Bir gecede kullanıcılara ait tüm blog yazılarını kaldıran site yönetimi konu hakkında ” Sitemiz ilk yola çıktığında böyle bir amaç ile kurulmamıştı. Hem sitemizin HTML kodlarının yetersiz kalması hem de isteğimiz dışında oluşan olaylardan ötürü blog dönemini kapatmış bulunmaktayız ” açıklamasıyla biraz okları üzerine çekmişti.

Şu an 20 Milyon kullanıcısı olan siteye Android ve IOS üzerinden telefonlarınızla da bağlanabilme imkanına sahipsiniz. Ayrıca kullanmaktan hoşlanıyorsanız ufak bir tool-bar’da, web browserınıza iliştirebiliyorsunuz.