Foxconn Turu

iPad, Foxconn’da Nasıl Üretiliyor?

In Haber by Dua OzbilenlerLeave a Comment

iPad’in nasıl yapıldığını mı merak ediyorsunuz? Radyo muhabiri Rob Schmitz, Apple tabletlerinin üretim sürecini incelemek için çekim ekibiyle birlikte Çin’deki Foxconn fabrikasını gezdi.

Foxconn Turu

Radyo programcısı Mike Daisey’nin, Apple cihazlarının üretildiği Foxconn fabrikasındaki çalışma koşulları hakkında söylediklerinin yalan olduğunu ortaya çıkaran Rob Schmitz, iPad üretimini ilk elden gözlemleme fırsatı buldu.

Marketplace Shanghai’nin şube şefi olan Schmitz, Foxconn’daki tehlikeli çalışma şartları hakkında düzmece bir rapor hazırlayan Daisey’den sonra fabrikanın üretim sahasına giren ikinci Batılı muhabir oldu.

Schmitz, radyo için hazırladığı raporların yanı sıra, Foxconn deneyimini kendi blog sitesinde de anlattı. Schmitz, ziyaretlerinin birinde, Shenzhen şehrinde bulunan ve iPad üretimi yapan Longhua fabrikasına bir çekim ekibi götürdü.

Schmitz’in videosunda; cihazın anakartının üretimini, dokunmatik ekranın yerleştirilmesini ve her üniteye uygulanan jiroskop (açısal dengenin korunması prensibine dayanan yön ölçüm ve ayarıı) testini izlemek mümkün.

Videoda ayrıca, iş bulma umuduyla fabrikanın dışında sıra olmuş insanlar görülüyor. Fabrikaya yeni giren birinin alacağı başlangıç ücreti ise günlük 14 dolar.