Anasayfa Haber Resmen Onaylandı: Windows 8 Ya Batacak Ya Çıkacak!

Resmen Onaylandı: Windows 8 Ya Batacak Ya Çıkacak!

Microsoft’un Windows 8 işletim sistemi sürümleri resmen açıklandı. Bu plan ile Windows 8 ya batacak, ya da çıkacak! İşte artılar ve eksiler ile Windows 8’in gidişatı…

Microsoft resmen açıkladı, Windows 8 işletim sisteminin toplam 6 farklı sürümü olacak. Microsoft bilidiği üzere bir süredir girmekte çok geç kaldığı tablet bilgisayar piyasası için ARM işlemci desteği üzerinde çalışıyordu. Windows 8’in RT sürümü, ARM işlemci kullanan tablet cihazlara kurulu olarak gelecek.

Diğer resmi Windows 8 sürümleri ise şöyle olacak: Windows 8 Enterprise, Windows 8 Pro, Windows 8, Windows 8 Çin. Evet, Microsoft, Çin için ayrı bir sürüm geliştiriyor ve bu resmen doğrulandı. Peki biz hangi sürümleri alabileceğiz? Kurumsal olarak Enterprise, son tüketici olarak ise Pro ve normal Windows 8 sürümlerini satın alabileceğiz. ARM sürümü ise belirttiğimiz gibi cihazlara zaten kurulu olarak gelecek.

Windows 8’in Enterprise sürümü Yazılım Güvencesi, şirket için IT departmanları için uzaktan yönetim, gelişmiş güvenlik, sanallaştırma ve mobil cihazlarla entegrasyon sunacak.

Technopat Yorumu:

Microsoft’un lisans türlerini azaltıp basitleştirmesi olumlu bir gelişme ancak işletim sisteminin gittikçe şişen boyutu hiç de hoş değil. Windows 8’in boyutu kurulu olarak 12 GB’ı aşmış durumda. Devamlı büyüyen, şişen Windows 8 bize ister istemez Windows Vista faciasını hatırlatıyor. En çok şişen dosyalar uyumluluk dosyaları oluyor, Microsoft bu işin altından nasıl kalkacak merak ediyoruz. SSD’ler ucuzlasa da işletim sisteminin şişmesi, özellikle de yepyeni bir işletim sisteminin şişmesi hiç de hoş değil. Windows 7 başarısının üzerine de masaüstü bilgisayar kullanıcılarının Windows 8’e geçmekte ne kadar istekli olacağı meselesi var. ARM işlemci desteği, Windows 8 tablet ve cep telefonu uyumu son derece güzel vaatler olmasına karşın bu kadar farklı cihazın bir arada çalışabilmesi, daha doğrusu sorunsuzca çalışabilmesi çok zor görünüyor. Kısacası mobil alanda güçlenmeye çalışan Microsoft, büyüyen işletim sistemi boyutu ile mobilde başarılı olabilir mi? Bu birinci kritik soru, ikincisi ise bir masaüstü bilgisayar kullanıcısı neden Windows 8’e geçsin ki? Microsoft’un Metro arayüzünün korkuttuğu kullanıcıları ikna etmesi oldukça zor ve zaman alacak gibi görünüyor.