Samsung Logo

Samsung, Nokia’nın Tahtını Sallıyor

In Haber, Mobil by Dua OzbilenlerLeave a Comment

Samsung LogoAsya’nın en büyük elektronik üreticisi Samsung, cep telefonu satışlarında Nokia’yı geride bıraktı. İki firmanın satış rakamları arasındaki fark, akıllara “Nokia’nın küresel cep telefonu piyasasındaki 14 yıllık hakimiyeti sona mı erecek?” sorusunu getiriyor.

Güney Koreli firmanın yılın ilk çeyreğinde 92 milyon cep telefonu sattığı tahmin ediliyor. Nokia ise, geçen hafta açıkladığına göre, bu üç aylık dönemde 12 milyon akıllı telefon ve 71 milyon alt model olmak üzere toplam 83 milyon cihaz sattı.

Samsung, Google’ın Android işletim sistemini kullanan Galaxy telefonlarının popülerleşmesiyle kar ederken;  Nokia, tüketicilerin Symbian yazılımı kullanan ürünler yerine Apple’ın iPhone’nunu veya diğer Android ürünleri tercih etmesi nedeniyle pazar payını kaybediyor.

“Samsung, Nokia’yı hızla yerinden ediyor.” diyen HN Investment & Securities Co.’nun Seoul’da bulunan analiz uzmanı Lee Sun Tae şöyle devam ediyor; “Nokia akıllı telefon piyasasında rekabet edemezse geriye gitmeye devam edecek.”

Samsung’un Seoul’deki sözcülerinden biri olan James Chung ise, firma politikasını öne sürerek konu hakkında yorum yapmadı. Aynı şekilde Nokia’dan Doug Dawson da analiz uzmanlarının söyledikleri hakkında yorum yapmaktan kaçındı.

Samsung’un Karı Artıyor

Suwon, Güney Kore merkezli Samsung geçen hafta, ilk üç aylık karının tahmin edilenin üstüne çıktığını bildirdi.

Android kullanan Samsung, HTC ve diğer firmalara katılmak yerine, kaybettiği pazar payını yeniden kazanmak için Microsoft‘un cep telefonu işletim sistemini kullanmak için Amerikalı firmayla ittifak kuran Nokia ise geçen hafta, cep telefonu biriminde faaliyet zararı olduğunu bildirdi. Öngörülen kar ise, gelişmiş piyasadaki cep telefonu satışları aniden düştüğü ve akıllı telefonlardaki kar marjı azaldığı için bu üç aylık dönemi telafi etmeyecek.

Shinhan Investment Corp’un Seoul’daki analiz uzmanı Kim Young Chan “Samsung, Galaxy Note gibi modellerle daha iyiye giderken, Nokia akıllı telefon piyasasına beklenenden daha yavaş cevap veriyor.” diyor ve şöyle devam ediyor; “Açıkça görülüyor ki Samsung, Nokia’yı tahmin edilenden daha hızlı bir şekilde piyasa dışına itiyor.”

Kim, Samsung’un toplam cep telefonu satışının bu yılın ikinci yarısı itibariyle Nokia’yı geçeceğini tahmin ediyor.

CLSA Asia-Pacific Market’ın Seoul’daki analiz uzmanı Matt Evans da, Nisan ayının başında hazırladığı bir raporda; “Samsung ilk üç ayda muhtelemen 44 milyon cep telefonu sattı, ki bu geçen yılın satış rakamlarının üç katından fazla.” ifadesini kullandı.

Yeni Galaxy Yolda

Mayıs ayında Galaxy S2’ye yeni bir varis getirmeyi planlayan Samsung ise, hala Apple ile rekabet içinde.

Galaxy S3, iPhone 5’ten hemen önce gelecek.” diyen Gartner Inc. Analisti Carolina Milanesi, sözlerine şöyle devam ediyor; “Samsung, her ne kadar Android piyasasında iyi durumda olsa da, ben Galaxy S3’ün, Galaxy S2 ile aynı başarıyı elde etmekte zorlanacağını düşünüyorum.”