Dünya Felaket Haritası

In Haber by Özay ŞenLeave a Comment

Dakika dakika Dünyamız üzerinde ki yaşanan afetlere yakından bir bakış istiyorsanız bu site tam size göre.

Macaristan’da kurulmuş olan Ulusal Radyo Felakat-Sinyal ve Bilgi İletişim Merkezi ( Radio Distress-Signalling and Infocommunications ), Google Maps ile birlikte yürüttükleri ortak çalışma olan Tehlike ve Afet Bilgisi Servisi (Emergency and Disaster Information Service) kurumuyla Dünya üzerinde yaşanan tüm felaketleri kasaba kasaba karşımıza koyuyor.

Kısa adı RSOE EDIS olan bu çalışma, Zsolt Boszormenyi ve Robert Rafael tarafından yönetilmekte. Amaç, dünya üzerinde bulunan tüm afet bilgi işlem kuruluşları ile ortak bir paye içerisinde çalışmak ve yaşanan tüm afetleri google maps aracılığıyla kullanıcıya göstermek.

Hiç bir şey beklenmedik şekilde ortaya çıkmaz, ortada buluntular vardır. Biz sadece bu ikisi arasında ki bağlantıyı kurmaya çalışıyoruz ” prensibi ile yola çıkan site, dünya üzerinde depremler, volkan aktivitileri, tsunamiler, toplu hayvan ölümleri biolojik kazalar ve hatta yeryüzüne yaklaşan meteorları dahi sitede geniş açıklamalar ile belirtmekte.

Yaklaşık 1000 internet ajansına yardımcı olduklarını ve bir çok karışıklığı çözdüklerini belirten yetkililer, gelecek günlerde datalarını daha da genişleterek eksik olan bölgelere de yoğunlaşmak istiyorlar. Bu yüzden bu tarz bilgileri paylaşacak kuruluşlar ile ortak çalışma yapmaya her zaman hazırlar. Eğer dünyada kısa vadede neler olup bittiğini merak ediyorsanız, ciddi bir ödev için sağlam kaynaklara ihtiyacınız varsa ya da asılsız bir deprem haberini öğrenmek istiyorsanız RSOE EDIS bilgileri herkese açık.