Anasayfa Haber Turkcell 2012’ye Hızlı Başladı

Turkcell 2012’ye Hızlı Başladı

Turkcell CEO'su Süreyya Ciliv
Turkcell CEO'su Süreyya Ciliv
Turkcell CEO'su Süreyya Ciliv
Turkcell CEO'su Süreyya Ciliv

2012’ye hızlı bir başlangıç yapan Turkcell, Türkiye’deki ve yurtdışı iştiraklerindeki güçlü performansıyla gelirlerini %12 artırdı. Yeni girişimlerini duyurdu…

2012’ye hızlı bir başlangıç yapan Turkcell, Türkiye’deki ve yurtdışı iştiraklerindeki güçlü performansıyla gelirlerini %12 artırdı. Turkcell, kaliteli ve hızlı teknolojik altyapısının üzerinde geliştirdiği Turkcell SüperBulut, Turkcell TVPlus ve Turkcell Sağlık Metre gibi yenilikçi ürün ve servisleri de ilk çeyrekte hayata geçirdi. Turkcell ayrıca önümüzdeki iki ay içerisinde Trabzon, Van-Erciş ve Karabük’te 3 yeni çağrı merkezi açacağını da duyurdu.

Turkcell, 2012’nin ilk çeyreğinde %12 büyüdü ve pazar liderliğini sürdürdü. Turkcell Grup gelirleri, %43 oranında büyüyen iştirakler ve Türkiye’de yıllık %52 büyüyen mobil internet gelirlerinin katkısıyla 2012’nin birinci çeyreğinde 2,38 milyar TL olarak gerçekleşti. Grup AVFÖK’ü, bir önceki yıla kıyasla %12 büyüyerek 703 milyon TL’ye yükselirken, 2012 birinci çeyrek net karı yüksek performans, finansal gelirler ve kur farkının pozitif etkisiyle %56 artışla 515 milyon TL oldu.

Faturalı aboneler ve aylık kullanım arttı

Turkcell’in faturalı abone sayısı 12 milyon seviyesini aşarak toplam abonelerinin %35’ine ulaşırken, toplam abone sayısı bir önceki yıla göre 1,4 milyon artışla 34.5 milyon oldu. Abone başı aylık ortalama kullanım yıllık %15 artışla 222 dakikaya yükselirken, Abone Başı Aylık Geliri (ARPU) ise mobil internet ve servis gelirlerindeki artışın da etkisiyle bir önceki yıla göre %4 oranında artarak 19,2 TL oldu.

Mobil internet kullanıcısı 12 milyonu geçti

Turkcell’in 2012’nin ilk çeyreğinde mobil internet gelirleri yıllık %52 oranında artarak 229 milyon TL oldu. Böylece 2012 1. Çeyrek mobil internet gelirleri geçen yılın aynı döneminde daha büyük olan SMS/MMS gelirlerini geçti. Mobil servisler ve mobil internet gelirlerindeki artışla Turkcell’in ses dışı gelirleri %25 artışla 529 milyon TL’ye yükselirken mobil internet kullanıcı sayısı da yıllık %15 artışla 12.1 milyon seviyesine ulaştı. Turkcell son bir yılda şebekesindeki akıllı telefon penetrasyonunu da %82 oranında artırmayı başardı. Bu artışla birlikte Turkcell şebekesindeki akıllı telefon sayısı 4,3 milyona yükseldi.

Grup şirketlerinin katkısı artmaya devam ediyor

Turkcell’in yurtiçindeki ve yurtdışındaki iştirakleri başarılı performansa önemli katkılar sağlamaya devam etti. Türkiye’yi saniyede 1000 Mb hızlı fiber internet ile tanıştıran Turkcell Superonline 2012’nin ilk çeyreğinde gelirlerini yıllık bazda %59 artırarak 145 milyon TL’ye yükseltti. Türkiye’nin “ışık hızında” fiber internet hizmeti sunan ilk ve tek operatörü olan Turkcell Superonline fiber internet abone sayısı da 307 bine ulaştı. 7,1 milyon aktif abonesiyle Ukrayna’nın en yenilikçi operatörü olan life:) gelirlerini %17 artırarak son 4 çeyrektir üst üste %25’in üzerinde AVFÖK marjı gerçekleştirmeyi başardı.

Ciliv: Teknoloji ve inovasyona odaklıyız

Turkcell’in 2012 birinci çeyrek finansal ve operasyonel sonuçlarını değerlendiren Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, “Müşterilerine mobil iletişim, fiber genişbant ve şimdi de bilgi ve iletişim teknolojileri çözümlerini hızlı ve kaliteli altyapı ile birlikte sunan Turkcell Grup olarak bu çeyrekte de yatırımlarımıza hız kesmeden devam ettik. Altyapıdaki üstünlüğümüzü yenilikçi çözümler ve en iyi müşteri deneyimi ile birleştirerek Türkiye ekonomisine ve işletmelerin bütçelerine katkı sağlayacak Turkcell SüperBulut’u ve her ekranda kişisel televizyon deneyimi yaşatacak Turkcell TVPlus’ı müşterilerimize sunduk. Önümüzdeki dönemlerde de, Türkiye’ye dünyadaki en yeni teknolojileri getirmeye devam ederek liderliğimizi sürdüreceğiz. Dünyanın prestijli kurumlarınca sayılı örnekler arasında gösterilen güçlü mobil ve fiber altyapısı, inovasyon odağı ve sosyal sorumluluk projeleri ile Türkiye’nin geleceğine katkı sağlamayı sürdürüyoruz” dedi.

Süreyya Ciliv Turkcell’in süregelen başarısının temel unsurları olan Turkcell müşterileri, çalışanları, iş ortakları ve hissedarlarına da destekleri için teşekkür etti.

Turkcell’in Basın Toplantısı’nda sergilediği 2012 birinci çeyrek finansal sonuçlarını aşağıdaki sunuma tıklayarak görebilirsiniz…

[scrollGallery id=68]