Anasayfa Haber Windows Live Bitiyor

Windows Live Bitiyor

Microsoft 2005 yılında daha önce farklı isimler altında sunduğu çeşitli hizmetleri Windows Live markası altında toplamaya başlamıştı. Ancak önümüzdeki yıl Windows 8 piyasaya çıkacak ve bu da bulut hizmetlere daha önceki Microsoft işletim sistemlerinden çok daha fazla ihtiyaç duyacak.

Bu sebepten dolayı Microsoft artık Windows Live markasını devreden çıkarmaya hazırlanıyor. Önümüzdeki aylardan itibaren yavaş yavaş uygulamaya girecek olan bu dönüşüm sonucunda, Microsoft hizmetleri daha basit isimlerle anılmaya başlayacak. Mesela Windows Live ID olarak bilinen dijital kimlikler, “Microsoft Account”, yani Microsoft hesabı olarak adlandırılacak. Aynı şekilde Live Calendar, Live Contacts ve MSN Messenger hizmetleri de sırasıyla Calendar, People ve Messaging adıyla var olmaya devam edecekler.

Microsoft’un sunduğu hizmetlerden yararlanmak için kullanıcıların bir adet Microsoft hesabı edinmesi yeterli olacak, diğer tüm hizmetler kolay erişilebilir biçimde bunun altında toplanacaklar. Bu hesap ayrıca Facebook ya da LinkedIn gibi üçüncü parti hizmetlere de bağlanabilmek için kullanılabilecek. Yani Microsoft şimdi sunduğundan çok daha geniş bir entegrasyon oluşturmaya da çalışıyor. Tabii Microsoft hesabı aynı zamanda Xbox Live ve Zune gibi diğer uygulamalara da erişiminizi sağlayacak. Ne var ki Microsoft’un Windows 8’in gelişiyle birlikte Zune yazılımını da rafa kaldırması beklendiğinden, bu pek o kadar önemli olmayabilir.