iPhone Siri’ye Sorun: En İyi Cep Telefonu Hangisi?

In Haber by Özay Şen1 Comment

IPhone 4S kullanıcıları Siri’ye sordukları sorunun cevabı karşısında kısa süreli şok yaşadılar! İşte Siri’ye göre dünyanın en iyi cep telefonu…

Iphone 4S kullanıcılarının ebedi asistanı ve dostu Siri, sanal bir yazılım. Kullanıcısının hemen her türlü problemine yardımcı olmaya çalışan Siri, bazen verdiği cevaplar karşında güldürüyor. Bu konu sosyal medya üzerinden (4chan, 9Gag) kendisine yer bulurken Amerikalı ünlü dizi The Big Bang Theory’nin The Beta Test Initiation (5. Sezon 14. Bölüm) isimli bölümüne de konu olmuştu. Sanal Siri ile dostluk kurmaya çalışan Raj isimli karakterin üzerine kurulu hikaye oldukça eğlenceliydi.

Siri sadece sosyal medyanın eline düşmüş bir malzeme değil elbette. Belki de gelecek günlerde insan hayatını kolaylaştıracak Yapay Zeka ürünlerinin ilki olacak. Siri sadece belli bir algoritmatik sistem ile sorulara devasa datası üzerinden cevap vermeye çabalamakta. Sorular saçmaladıkça, cevaplarda eş değerde karşılık veriyor.

Ancak geçtiğimiz günlerde internette dolaşan bir haber oldukça dikkat çekti. Siri’ye “en iyi telefon hangisi (what’s the best smartphone ever) ? ” diye sorulduğunda cevap AT&T destekli ” Nokia Lumia 900 ” olması herkesi şaşırttı. 4S Iphone olması dışında firmadan bile olmayan farklı bir kuruluşun telefonunu göstermesi oldukça garip karşılansa da bir çokları tarafından oldukça komik bulundu. Elbette Siri’nin bir hatası yoktu. O sadece kullanıcısını memnun edecek bir cevap bulmaya çalışıyordu ve web üzerinden son zamanlarda en çok konuşulan ve en çok puanlamayı alan Nokia Lumia 900 ilk sıralarda çıkan sonuç olmuştu.

Konu ile alakalı yetkililerden bir açıklama yapılmasada Wolfram Alpha üzerinden Lumia 900’e ulaşan Siri, günün bombası oldu.