GM, Facebook Reklamlarını Kesiyor!

In Haber by Berker GüngörLeave a Comment

Sosyal ağların gelişimleri ve büyümeleri, pek çok alanda etkisini gösterdi, ancak en büyük değişiklikler reklamcılık ve halkla ilişkiler gibi sektörlerde yaşandı. Neredeyse 800 milyonu geçen kullanıcı sayısına sahip olan Facebook, reklamverenlerin daha önce hayal bile etmedikleri sayıda insana ulaşma imkanı verdi. Üstelik Facebook üzerinde yapılan reklam çalışmalarında, markaların hedef kitleleri çok daha detaylı biçimde belirleme ve çalışmanın başarısıyla ilgili çok detaylı veri toplayabilme imkanı da bulunuyordu. Yani Facebook gibi sosyal ağlar, reklamın ve reklamcılığın geleceğini belirledi, vazgeçilmezleri arasına girdi.

Ama acaba gerçekten de böyle mi? Facebook reklamları inanılmaz etkili mi? Reklamcılığın geleceği burada mı yatıyor? Gittikçe artan sayıda şirkete göre durum aslında hiç böyle değil! Uzmanlara göre pek çok büyük şirket, uzun bir süredir başta Facebook olmak üzere, sosyal ağlar üzerinde ciddi bir para harcıyor ve bu paranın ne kadar işe yaradığını analiz ediyorlar. Ve görünen o ki aldıkları sonuçlar hiç iç açıcı değil!

Nitekim ABD’nin dev otomotiv firması General Motors, kısa bir süre önce bu konuda beklenmedik bir açıklama yaptı. GM yetkilileri uzun zamandır Facebook üzerindeki varlıklarını sürdürmek için ciddi paralar harcadıklarını, ancak sonuçlardan hiç memnun olmadıklarını, bu yüzden de artık bu alanda daha fazla para harcamayacaklarını duyurdular!

General Motors yıllardır Facebook üzerinde ciddi reklam kampanyaları yürütüyordu. Bu iş için ayrılan yıllık bütçenin yaklaşık 40 milyon dolar civarında olduğu bildiriliyor. Bu miktarın yaklaşık 30 milyonu dolaylı yollardan harcanırken, 10 milyon dolarlık rakam ise doğrudan Facebook reklamlarına gidiyordu. Fakat artık bu olmayacak.

Facebook’un tam da borsada hisselerini halka açmasının arefesinde, GM gibi dev bir firmanın böyle bir adım atması, üstelik daha pek çok başka firmanın da aynı kararı almak üzere olduğu söylentisinin yayılması, şüphesiz Zuckerberg için pek hoş bir haber değil. Herşeyden önce 10 milyon dolar Facebook için hala ciddi bir rakam, çünkü firmanın yıllık reklam gelirleri Google gibi devlerin yanına bile yaklaşamıyor. Bir de GM’in bu kararının zincirleme bir reaksiyon yaratabileceğini düşünürseniz, Facebook için zor günlerin gelebileceğini düşünebilirsiniz. Ancak sanırım ne olacağını zaman gösterecektir.