Intel Clover Trail Atom işlemcili Windows 8 Tablet Bilgisayar

Windows 8 Tabletlerin Çıkış Tarihi Ortaya Çıkıyor

In Haber by Ali GüngörLeave a Comment

Intel Clover Trail Atom işlemcili Windows 8 Tablet Bilgisayar

Intel Clover Trail Atom işlemcili Windows 8 Tablet Bilgisayar

Microsoft Windows 8 işletim sistemi ve Intel işlemci kullanan ilk tablet bilgisayarların piyasaya Kasım ayında çıkması bekleniyor. İlk olarak CNET üzerinde yayınlanan haberin kaynağı açıklanmadı.

Üstelik yeni nesil tablet bilgisayarların yanında bol bol hibrit ürün ortaya çıkması planlanıyor. Bu hibrit ürünler ASUS Transformer Tablet serisi gibi klavye eklenerek netbook-dizüstü bilgisayara dönüşen modeller olacak.

Intel’in yeni nesil Ivy Bridge işlemcilerinin tabletlerde henüz kullanılmayacağı, bunun yerine 32 nm üretim teknolojisine sahip yeni nesil Clover Trail netbook işlemcilerinin kullanılacağı aktarılan bilgiler arasında.

Windows 8 tablet piyasası oldukça çeşitli olacak. Zira Intel Clover Trail Atom işlemcilerin yanında AMD ve ARM temelli işlemcileri kullanan modeller de piyasaya çıkacak. Windows 8’in ARM sürümleri eski Windows uygulamalarını çalıştırmayacak ancak Intel ve AMD temelli işlemcilere sahip Windows 8 tabletlerin, Windows ekosisteminde biriken eski uygulamaları sorunsuzca çalıştırması amaçlanıyor.

İlk Windows 8 tabletlerden sonra çok daha gelişmiş Intel işlemcilere sahip yeni bir nesil üzerinde de çalışmalar sürüyor. Clover Trail’ı 22 nanometre üretim sürecine sahip Bay Trail Intel işlemciler takip edecek. Intel, Clover Trail ve Bay Trail işlemcilerle performansı son derece düşük olan Atom işlemcilerin bu önemli eksiğini kapatmayı ve mobil cihazlarda ARM ile rekabet ederek güçlü bir pozisyona gelmeyi amaçlıyor.