Anasayfa Haber HP Binlerce Çalışana Yol Verecek

HP Binlerce Çalışana Yol Verecek

Dünyanın dev markalarından HP’nin önümüzdeki hafta içinde mali raporlarını açıklaması bekleniyor. Ancak basına sızan bazı haberlere göre, açıklanacak olan rakamlar kâr-zarar oranlarından ibaret olmayacak. Son senelerde çeşitli projelerin çökmesiyle birlikte büyük zarar eden HP’nin, ciddi miktarlarda çalışanına da yol vereceği söyleniyor.

Apotheker’in apar topar çıkarılmasıyla HP’nin dümenine geçen Meg Whitman’ın özellikle PC departmanını kapatma fikrine tamamen karşı olduğu biliniyor. Ancak devamlı zarar eden firmanın bazı bölümleri birleştirmesi, bazılarını da ciddi biçimde budamasının kaçınılmaz olduğu da söyleniyor.PC ve yazıcı departmanları bir araya getirilecek, buradan bir miktar çalışana yol verilecek. Ancak esas işten çıkarmaların HP tarafından 2009 yılında satın alınan ve firmaya katılan EDS grubundan yapılacağı söyleniyor.

EDS grubu HP bünyesine Enterprise Services Group olarak entegre edilmişti. HP bu birleşme için 2009 yılında yaklaşık 13,9 milyar dolar ödemişti. Ancak şimdi buradaki elemanların büyük kısmına yol verileceği söyleniyor.

Kaç kişinin işten çıkarılacağı konusunda birbiriyle çelişen haberler geliyor. Business Insider’da çıkan haberlere bakılırsa, bu rakam tüm HP bünyesinde % 15 civarına çıkabilir, bu da neredeyse 32,000 kişiye denk geliyor. Bloomberg’e göre ise bu oran % 8 civarında olacak ve yaklaşık 25,000 çalışanı etkileyecek. İşten çıkarmaların büyük kısmının Enterprise Services kısmında olacağı, buradan 10,000 ila 15,000 kişinin çıkarılacağı tahmin ediliyor.

HP bu söylentileri resmi sözcü Michael Thacker’ın ağzından yapılan bir açıklamayla yalanladı. Ne var ki, Meg Whitman uzun bir süredir açıklamalarında işten çıkarmaların olabileceğine işaret eden ipuçları veriyordu. Eğer söylentiler doğru çıkarsa ve HP en az 25,000 kişiye yol verirse, bu sayede yıllık 2 milyar dolar tasarruf etmesi mümkün olacaktır. Sırf bu rakam bile bizde söylentilerin kısmen de olsa gerçekleşeceği fikrini uyandırıyor.