Mark Zuckerberg ve Priscilla Chan Evlendi

Facebook Hisseleri ve Zuckerberg’in Evliliği

In Haber, İş by Ali GüngörLeave a Comment

Mark Zuckerberg ve Priscilla Chan Evlendi

Mark Zuckerberg ve Priscilla Chan Evlendi

Facebook hisseleri borsaya, Mark Zuckerberg de dünya evine girdi. İşte ikisinin durumu ve bağlantısı…

Facebook’un kurucularından olan ce CEO’luğu görevini yürüten Mark Zuckerberg, sevgilisi Priscilla Chan ile evlendi. Zuckerberg, Facebook hisseleri halka açıldıktan sonra düzenlenen törenle dünya evine girerek artık daha sorumluluk sahibi bir CEO imajı çizecek.

Borsada işlem gören halka açık şirketlerin güvenilirlikleri CEO’larının imajlarıyla yakından ilgili. Zuckerberg’in hem genç yaşı, hem de bekar olması piyasadaki imajına katkıda bulunmuyor, zarar veriyordu. Çiftin evlilik fotoğrafı haliyle Facebook üzerinde yayınlandı ve yüzbinlerce insan Zuckerberg’in durum güncellemesini beğendi. Zuckerberg’in giydiği koyu lacivert takım elbise psikolojik olarak güven mesajını vurguluyor.

Facebook şu an piyasada 104 milyar doların üzerinde bir değere sahip. Mark Zuckerberg ise bunun yaklaşık 20 milyar dolarlık hissesine sahip ve karar oyunu elinde tutuyor. Sosyal ağ devriminin en önemli ismi Facebook, kurumsal olarak Google’ı örnek alarak yeni teknoloji şirketlerini satın almayı sürdürüyor. Instagram’ın 1 milyar dolarlık fiyatı da Facebook hisselerinin halka açılmasıyla daha şimdiden 1.2 milyar dolar değere ulaştı.

Öte yandan Facebook hisseleri borsadaki ilk günü hareketli geçirdi. Senetler piyasaya sürüldükleri 42 dolarlık fiyattan 38 dolara geriledi. 38 Doların şu an için Facebook hisselerinin gerçek değeri olduğu zaten konuşuluyordu, senetler günü bu fiyatın az üstünde, 38.23 dolardan kapatttı. Gün içerisinde 45 dolara kadar yükselen senetler hızlı kar realizasyonları ile satılarak elden ele dolaştı. Sadece bir gün içerisinde  570 milyon hisse senedi elden ele dolaştı.