IBM’den Siri’ye Yasak!

In Haber, Mobil by Berker GüngörLeave a Comment

Apple’ın iPhone kullanıcılarının hizmetine sunduğu sanal yardımcı Siri nasıl çalışıyor, hiç merak ettiniz mi? Siri’ye fısıldadığınız her harf Apple’ın Kuzey Karolina eyaletinin Maiden kentinde kurduğu dev bilgi işlem merkezine gidiyor. Bu veriye o an nerede bulunduğunuz da dahil olmak üzere her türlü kişisel bilginiz ekleniyor. Ve bu bilgi işlem merkezi hakkınızdaki tüm verileri inceleyip kullanıyor.

Bazılarına göre bu durum kişisel gizlilik ve güvenlik açısından çok sakıncalı, Amerika’daki bazı sivil toplum örgütleri bu durumu açıkça dile getirdiler. Ancak iş sadece kişisel haklarla kısıtlı da değil, IBM gibi bazı firmalar Siri’nin endüstriyel ve ticari casusluk için kullanılabileceği endişesini de taşıyorlar.

Sırf bu sebepten dolayı, IBM çalışanlarının şirket içindeyken Siri kullanmasını önleyen bir takım güvenlik önlemleri alınmış durumda. Şirket mülkü içindeyken Apple telefonların Siri haberleşme ağına bağlanması engelleniyor. Bazı haberlere göre bunu yapan tek firma IBM değil, ancak şimdilik açıkça yaptığını kabul eden ve büyüklüğü nedeniyle basının ilgisini çeken yegane firma IBM.

Peki ama Siri’ye engel olan IBM, neden Google’ı bloklamıyor? Ne de olsa Google da geçmişte benzer sebeplerden hayli eleştiri almıştı ve halen Siri’ye benzer bir yazılım Android telefonlarda mevcut. Burada öne sürülen sebepler şunlar; herşeyden önce Apple, Siri üzerinden toplanan bilgilerin nasıl ve nerede kullanıldığı konusuna kesinlikle bir açıklama getirmiyor. Bu konuda suskunluk sergileyen şirket, haliyle şüphe uyandırıyor.

Öte yandan Google zaman içinde toplanan araştırma verilerinin anonimleştirilmesiyle ilgili adımlar attı. Google tarafından toplanan bilgilerin nasıl işlendiği ve nerelerde kullanıldığı çok daha açıkça tartışılan bir konu. Hepsinden önemlisi ise, Siri’nin sadece bir arama motoru olmaması. Apple kullanıcıları Siri’yi yazı dikte etmek dahil pek çok işte kullanıyorlar. IBM binasındaki üst düzey mühendislerden birinin önemli bir notu yazdırmak ve göndermek için Siri’yi kullanması, sonra da bunun Apple bilgi işlem merkezinden dışarı sızması, hiç imkansız bir senaryo gibi gözükmüyor. Bu gibi senaryolar da şüphesiz IBM gibi büyük şirketlerin başını ağrıtıyor.