NVIDIA, “KAI” Dedi!

In Haber, Mobil by Berker GüngörLeave a Comment

Nvidia bir süredir 199 dolara piyasaya sürülecek, ancak dört çekirdekli işlemciye ve Android 4.0 işletim sistemine sahip olacak tabletler üretme iddiasında, ancak kimse bunun nasıl mümkün olabileceğine akıl erdiremiyordu. Firma yaptığı bir açıklamayla, bu işi “KAI” adını verdikleri yeni bir platformu temel alarak başarmayı amaçladıklarını ortaya koydu.

Nedir bu KAI? Doğrusu Nvidia bu konuda çok fazla bilgi vermiyor. Söylenene göre, KAI platformunun temelinde, Tegra 3 işlemcilere gücünü veren teknoloji yer alıyor. Daha düşük güç çeken ve daha ucuza üretilebilen, ancak Android 4.0 ve uygulamalarını çalıştırabilecek kadar güçlü bir işlemciden bahsediliyor.

Tegra 3 işlemciler çeşitli özellikleri nedeniyle hayli yetenekliler, özellikle grafik işleme konusunda hayli iddalı sayılırlar. Ne var ki, son zamanlarda çıkan Krait gibi işlemcilerle kıyaslandıklarında, güç olarak pek de avantajlı oldukları söylenemez. Tegra 3 işlemcinin daha da sulandırılmış halinin, dört çekirdekli bir Tegra 2 varyantı olabileceği aklımıza geliyor ister istemez.

İşin daha da ilginç yanı, tablet tasarımında tek etkenin işlemci olmamasıdır. Piyasada yüz dolara satılan Çin malı bir sürü tablet var ve bunlar çoğunlukla verilen parayı hak etmekten çok uzaklar. Çünkü ne ekranları, ne bataryaları, ne de kablosuz bağlantıları doğru düzgün çalışmıyor. Yani 199 dolara üretilecek ve hem güçlü, hem de kullanıcıya iyi bir deneyim yaşatacak kalitede bir tabletin üretilebilmesi her şeye rağmen çok şüpheli görünüyor.