Anasayfa Haber LG’den Retina’ya Rakip!

LG’den Retina’ya Rakip!

Apple’ın yeni iPad ve iPhone ürünlerinde kullandığı Retina ekranın adını hepiniz duymuşsunuzdur. Peki ama nedir bu Retina ekran? Aslında çok basit bir tanımı var, inç başına düşen piksel sayısı 300’ün üzerine çıktığında, insan gözü belirli bir mesafeden pikselleri ayırdetmekte zorlanıyor. Bu da çok daha doğal, bölünmemiş bir görüntünün algılanmasına izin veriyor. Yani yeterince pikseli çok dar bir alan sıkıştırdığınızda, çok daha doğal bir görüntü elde ediyorsunuz. Apple bu tür ekranlara “Retina” adını veriyor.

Apple bu tür ekranları ilk kez iPhone 4 ile pazara sürmüştü, yeni iPad ise bu tür ekranlar içinde halen en iyisine sahip ve haliyle de ekran görüntüsü olarak rakipsiz denebilir. Tabii ki bu ekranların üretimi ucuz değil, ancak Apple sahip olduğu özel sözleşmeler sayesinde hem maliyetleri, hem de pazardaki lider konumunu kontrol altında tutabiliyor.

Ancak bu durum çok yakında değişecek, çünkü LG çok daha gelişmiş bir ürünü basına tanıttı. Advanced High Performance IPS panel olarak tanımlanan bu yeni ekranda, inç başına 440 piksel kullanılmış. Bu sayede 5 inçlik bir ekranda 1080p çözünürlük elde edebilen LG, bu teknolojiyi 4 Haziran’dan itibaren Boston’daki SID 2012 Display Week etkinliği çerçevesinde resmen tanıtmaya başlayacak. LG yetkilileri bu ekranların kısa zamanda yeni cep telefonu modellerinde kullanılmaya başlanacağını da söylüyorlar. Tahminen 2012 bitmeden bu ekranlarla donanmış akıllı telefonları raflarda görmeye başlayacağız.