Dream Chaser Göklerde!

In Haber by Berker GüngörLeave a Comment

Dream Chaser tasarım olarak uzay mekiklerine çok benziyor.

Bu yıl özellikle ABD merkezli sivil uzay ve havacılık firmalarının ciddi atılımlarına sahne oluyor. SpaceX tarafından başarıyla uçurulan Dragon gemisi ve onu yörüngeye taşıyan Falcon 9 roketi büyük ilgi çekti. Ancak projeleri hızla ilerleyen tek firma SpaceX değil.

Uzay ve havacılık alanında çalışan önemli özel firmalardan biri olan Sierra Nevada Corporation, geçtiğimiz günlerde Dream Chaser adlı aracın kontrollü uçuş testlerine başladı. İlk olarak bir yük helikopteri altında bağlı olarak uçuş sistemleri testine çıkan araç, bundan sonraki adımda da serbest uçuş ve iniş testlerinden geçecek. Şu ana dek toplam 19 adet test aşamasından geçen aracın uçuşa hazır olmasına daha zaman var. Ancak aracın girdiği testlerinden başarıyla geçebiliyor olması firmanın ümidini artırıyor.

Dream Chaser aslında tamamen SNC tarafından tasarlanmış bir araç değil. Aracın temelini yıllar önce NASA tarafından tasarlanan HL-20 prototipi oluşturuyor. HL-20 planları SNC’ye devredilmişti, çünkü NASA bütçe kesintileri yüzünden bu projeyi rafa kaldırmak zorunda kalmıştı. Dream Chaser her ne kadar NASA’nın planlarını temel alsa da, uçuş kontrol sistemleri, bilgisayarları ve yeni nesil hibrid motoru tamamen SNC’nin tasarımı. Bu da aracın hayli modern ve gelişmiş olmasına izin veriyor.

Dream Chaser ilk bakışta NASA’nın 30 yıl boyunca kullandığı uzay mekiklerine çok benziyor. Ancak çok daha küçük bir tasarıma sahip olan bu aracın esas görevi yük değil personel taşımak. SpaceX’in Falcon 9 roketi gibi bir aracın tepesine yerleştirilerek yörüngeye atılacak olan Dream Chaser, yörüngede rahatça manevra yapabilecek ve istasyonlar ya da diğer gemilerle kenetlenebilecek. Aracın en önemli özelliklerinden biri, yörüngede herhangi bir sebeple hastalanan ya da yaralanan, bu yüzden de sağlık durumu hassas olan personeli de rahatlıkla dünyaya geri getirebilecek özellikte olması.