Uzaydan Gelen Mini Bahçe

In Haber by Özay ŞenLeave a Comment

Başlığımız sizi heyecanlandırmasın, uzayda yaşama dair kanıtlar içeren bir yazı değil. Minimalistik bir cihazdan söz edeceğiz.

DesignLibero adlı İtalyan firma, NASA’nın iptal edilen projesinden esinlenerek Green Wheel (Yeşil Tekerlerk) adını verdikleri mini bahçeyi hazırladı. NASA’nın 80li yıllarda uzay istasyonlarına gönderilen astronotların orada bitki yetiştirmesi amacıyla dizayn ettikleri, yerçekimine karşı merkez-kaç kuvvetini uygulayacak cihaz dönemin para kısıtlamaları sebebiyle iptal edilmişti. Şimdi İtalyan firma NASA’nın hayalini dünya üzerinde gerçekleştiriyor.

Bahçecilik zor iştir, hele ki tarım da bu işin içine dahilse çok özveri ister. Toplumun kalabalıklaşması kaçınılmaz olarak bizleri kentleşmeye iteledi. Asfalt’a ekilen hisseler, yeni toplumun tarımını oluşturuyor. Ancak bu durumdan sıkıntı duyanlar da mevcut. Evlerinde ya da bahçelerinde bitki yetiştirmek hatta mümkünse ufakta olsa mahsül çıkarabilmek istiyorlar. Bu kadarlık sosyoloji dersinden sonra konumuza dönecek olursak:

Kentin hızlı keşmekeşi elbette bu duruma izin vermeyecektir. DesignLibero, Green Wheel ile sizi dışarıya çıkarmadan evinizde ufak bir bahçe kurmanıza yardımcı oluyor. Yukarı da bahsettiğimiz gibi bir çark gibi dönen cihaz, bir nevi merkez-kaç kuvveti kullanarak bitkilerin yetişmesini sağlıyor. Tam göbek kısmında bir LED aydınlatıcı ışık kaynağını sağlıyor. Böylece bitkileriniz hiç bir zaman ışıksız kalmıyor. Bitkiler 360 derecelik bir yüzey üzerinde ufak saksılara yerleştirilmiş durumda. Bunlar sıkı sıkıya bitkiyi tutuyor ve dönme işlemi sırasında köklerin hareketini kontrol ediyor. Ayrıca kendisine de ait bir su kısmı bulunan cihaz, belirli saatlerde sulama işlemini de gerçekleştiriyor.

Firmanın başı Libero RutiloEv yaşamı için kullanılabilecek ikonik bir obje yapmak istedik. Aynı TV gibi. İnsanlara kendi ev ortamlarında istedikleri bitkileri, meyvaları ve sebzeleri yetiştirmeyi sunuyoruz ” şeklinde ki açıklamasıyla piyasada ki yerlerini açıkça belli etti.

Bu hidrofonik icadın fiyatının ne olacağı şu an belirsiz. Ekosisteme zarar verilmeyecek biçimde tasarlanan ve kendi kendine yetebilen cihazın fiyatının astronomik olacağı düşünülmekte. İtalyan firma DesignLibero, ev yaşamı için oldukça ikonik düşüncelere sahip. Diğer projeleri için DesignLibero.com sitesini bir ziyaret edin derim.