Anasayfa Haber Çevre Koruması Sanal Alemde

Çevre Koruması Sanal Alemde

Leafully internet sitesi sayesinde yaptığınız her adımda doğadan neler kurtardığınızı öğreniyorsunuz.

Çevre Felaketleri günümüzün en büyük sorunlarından biri. Okyanuslarda devrilen petrol tankerleri, orman yangınları, doğal yaşam alanların kentleştirilmesi, çevre kirliliği, hava kirliliği derken bundan 1000 yıl önce yaşadığımız dünya ile şimdiki arasında fersahlarca mesafe var. Bugün Güneş batarken, ufka baktığınızda gri bir tabaka görürsünüz. İşte bu zararlı gazların kullanımı sonrası atmosferimizde biriken kirliliğin resmidir.

Toplum olarak bilinçlenmek için bireysel çalışmalara daha fazla önem vermeliyiz. Kendimizin bilincinde olursak kirlettiğimiz dünyamızı bir o kadar çabuk temizleyebiliriz. Her ne kadar bir teknoloji sitesinde bulunuyor ve bunun haberlerini takip ediyorsak da, doğayı bir kenara attığımızda bizim yaptığımız işin ve sizin okuduklarınızın hiç bir önemi kalmaz.

Bu noktada devreye Leafully adlı internet sitesi giriyor. Sitenin kurucuları Nathan Jhaveri ve Tim Edgar, geçtiğimiz hafta Seattle’da düzünlenen ve Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Enerji Bakanlığının açtığıEn iyi Enerji Aplikasyonu ” yarışmasında başı çektiler. Site henüz adımlama aşamasında olsa da gelin biraz göz atalım.

Sitenin fikri, yukarı da bahsettiğimiz olayların ardından ortaya çıkıyor. Yani kişisel bilinçlilik. Facebook üyeliğiniz ile de girebileceğiniz Leafully.com sitesinde, yaptığımız her adımı girerek bir tablo oluşturuyoruz. Bu tablo sayesinde ne kadar ağaç kurtardığımız ortaya çıkıyor. Elektrik ve gaz gibi kullanımları içeren istatiksel bilgileri hesabımıza yüklediğimiz de, kazancımız ve zararımız ortaya çıkıyor. Bu noktadan sonra site size şunu soruyor ” Daha fazlasını yapmak ister misiniz ?

Elektrik kullanımından tasarruf elde etmek istiyorsanız size çeşitli seçenekler sunuyor. Yatarken bilgisayarınızı kapatın, uzun ömürlü ampül kullanın, fişe takılı şarj aleti bırakmayın gibi seçenekleri yapmaya başladığımızda tablomuz daha da yeşil bir görünüm kazanıyor. Tabi site tabanı biraz da bahsettiğimiz gibi istatiksel bilgi içerdiği için, rakamlarla uğraşıp üzerinde biraz vakit geçirmelisiniz. Ama tüm haneleri doldurmayı başarırsanız ve bunları gerçekten yürürlülüğe koyarsanız işte o zaman doğa için ne kadar ağaç kurtardığımız ortaya çıkıyor.

Tabi bu bir ikonik anlatım. Site doğaya karşı yapılan her olumlu hareketi ağaç ile ödüllendiriyor. Bu demek değildir ki birileri sizin için bir yerde ağaç dikiyor. Bir metafor olarak kazancımız ortaya çıkıyor. Doğaya karşı kişisel davranışlarımızı eğer bir düzene koyabilirsek belki de Leafully’nin de yardımıyla, yeşil dünyamızı eski haline döndürebiliriz.