Anasayfa Haber Apple’ın Nano-SIM’i Standart Olacak

Apple’ın Nano-SIM’i Standart Olacak

Bir süredir cep telefonlarındaki SIM kartlarının standartlarıyla ilgili tartışmalar devam ediyordu. Apple kendi tasarımının standart olarak kabul edilmesini istiyor, Motorola, RIM ve Nokia ise buna şiddetle karşı çıkıyordu. Bu standardı belirlemekle görevli olan Avrupa Telekomünikasyon Stadartları Enstitüsü (European Telecommunications Standards Institute-ETSI) ise tüm bu çekişmenin odağındaki kurumdu.

Gerçekten de uzun süredir kullanılan mikro-SIM standardının yerine daha küçük ve daha az yer kaplayan bir SIM kart modelinin geçmesi gerekiyor. Nano-SIM olarak adlandırılan bu yeni standart, mobil aygıt üreticilerine çok daha küçük ve yetenekli cihazlar tasarlama imkanı sunacak. Şu an geçerli olan mikro-SIM artık hayli eskidi ve teknolojinin gerisinde kaldı.

Peki ama sorun nedir, neden farklı firmalar kendi tasarımlarını kabul ettirmeye çalışıyorlar? İşin özünde her zaman olduğu gibi yine patent hakları yatıyor. Söz konusu firmaların hepsinin konuyla ilgili bir dolu patenti mevcut, ancak hiçbiri hepsine sahip değil. O yüzden kimin tasarımı ağır basarsa, diğerleri ona patent hakları yüzünden ciddi paralar ödemek zorunda kalacak. En azından temelde yatan kaygı böyle.

Öte yandan, başından beri ağırlığı hissettiren Apple, bu tür kaygıları ortadan kaldırmak için diğer firmalara ücretsiz kullanım sözü de vermişti. Ayrıca geçen zaman içinde Apple’ın nano-SIM tasarımı değişiklik gösterip, neredeyse Motorola ve RIM’in sunduğu tasarımlarla aynı hale geldi. Sonuçta her ne kadar henüz resmen açıklanmış olmasa da, ETSI’nin Apple tasarımını onaylayacağı bilgisi komisyon üyelerinden dışarı sızdı.

Yeni nano-SIM kartları eskisinden yaklaşık % 40 daha küçük olacak. Apple’ın önce davranarak bu standardı hemen yeni nesil cihazlarında kullanıma sokması bekleniyor. Diğer üreticilerin ise en az iki yıl geriden gelecekleri söyleniyor. Öte yandan, nano-SIM hemen yaygınlaşsa bile, eski tasarım cihazlarla geriye dönük uyumlu olarak üretileceğinden, bu da bir sorun olmayacak.