Sony Eski Oyunları Buluta mı Yükleyecek?

In Oyun by Berker GüngörLeave a Comment

Sony müşterilerinin canını sıkan pek çok sorun var şüphesiz, bunlardan biri de eski konsollardaki oyunların artık pek ortada bulunmaması. Sony’Nin Playstation 1 ve Playstation 2 zamanından kalma ciddi bir oyun portföyü mevcut. Bu oyunlardan çok azı firmanın Playstation Store hizmeti üzerinden tüketiciye sunuluyor.

Ortaya yeni çıkan bir söylenti ise bu durumun yakında değişebileceğini gösteriyor. Söylentiye göre Sony tüm eski oyunları üçüncü parti bir “bulut oyun servisi” üzerine yükleyip, buradan müşterilerine sunmaya hazırlanıyormuş. Eğer firma OnLive ya da Gaikai gibi bir bulut oyun servisi ile anlaşır ve bunu yapmayı başarabilirse, o zaman PS3 sahipleri bir anda çok geniş bir oyun kütüphanesine kavuşabilirler.

Tabii bu söylenti hakkında henüz Sony tarafından bir yorum yapılmadı. Ancak şirketin içinde bulunduğu durum düşünüldüğünde, gayet mantıklı bir adım gibi görünüyor. Şirket hızla para kaybediyor ve daha da kötüsü, tüm beklentilere karşın henüz bir sonraki nesil oyun konsolunu duyurmuş değil. Bu yüzden de firmanın olası bir gelir kalemini göz ardı etmeyeceğini düşünmek hayli mantıklı bir yaklaşım olacaktır.