Google, Dish Network ile yapacağı ortaklık ile Wireless Network alanına el atabilir.

Google Saldırılara Karşı Uyarıyor!

In Haber by Berker GüngörLeave a Comment

Eğer bir gün Gmail hesabınıza girdiğinizde, tarayıcının en üst kısmında kırmızı renkli bir uyarı satırı görürseniz, sakın şaşırmayın. Google bir süredir çok ciddi devlet destekli hacker gruplarının çeşitli kullanıcıların hesaplarını ele geçirmeye çalıştığını farketmiş durumda ve devamlı bu gibi girişimlere karşı tetikteler.

Bu uyarıyı görmek, ille de saldırı altında olduğunuz anlamına gelmiyor...

Böyle bir uyarı almanız, sizin kesinlikle hedef olduğunuz anlamına gelmiyor, ancak ortada şüpheli bir durum olduğuna ve dikkatli olmanız gerektiğine işaret ediyor. Şifrenizi daha sağlam olanıyla değiştirmek, kullanıcı bilgilerinizde değişiklik yapmak, gerekirse Google’a başvurmak, bu gibi durumlarda alınacak önlemler.

Peki ama Google durduk yerde neden alarm vermeye başladı? Ve saldırıların arkasında “devlet destekli” birilerinin olduğunu nereden biliyorlar, diye sorabilirsiniz. Tabii ki bu durum yeni gelişmiş değil, Google bir süredir özellikle çeşitli politik aktivitelere katılan kişilerin hesaplarına karşı sistemli ve gayet profesyonelce yürütülen bir çalışma olduğunu farketmiş.

Politik kimliği ön plana çıkan kullanıcılara karşı yoğunlaşan phishing destekli bir saldırı dalgası, hem Google’ın kendi radarlarına yakalanmış, hem de kullanıcılar tarafından Google’a yansıtılmış. Google bu konuda çok da detaya girmiyor, özellikle de saldırıların arkasında hangi devletin olduğu sorusunu yanıtsız bırakıyor. Ancak internetin bugünkü haline baktığımızda, rahatlıkla birden fazla devletin gizli servisinin bu işin içinde olduğunu düşünebiliriz.