Anasayfa Haber Venüs’ü Kaçırdıysanız Buradan İzleyin!

Venüs’ü Kaçırdıysanız Buradan İzleyin!

Venüs gezegeni Güneş önünden geçerken...
Venüs gezegeni Güneş'in önünden geçerken...

Venüs gezegeninin Dünya ve Güneş arasından çıplak gözle görülebilecek netlikte geçiş yapması, nadir bir astronomik olay. Aynı zamanda hayli etkileyici bir görüntü, öyle ki tarihte orduların savaşı durdurup bu olayı huşu içinde izledikleri kaydedilir. Ne olursa olsun, az rastlanan bu olay, kozmik devinimi ve insanın evrendeki yerini algılaması açısından hayli derin bir öneme sahip.

5 Haziran günü yaşanan bu geçiş, daha önce 2008 yılında olmuştu. Bundan sonraki geçiş ise ancak 2117 yılında gözlemlenebilecek. Venüs’ün yörüngesi bu geçişin ancak 105 ila 121 yıllık döngülerde ve 8 yıl arayla üst üste iki kez gözlemlenebilmesine sebep oluyor.

Eğer 5 Haziran’da yaşanan geçişi göremediyseniz üzülmeyin, NASA’nın 2010 yılında yörüngeye gönderdiği SDO (Solar Dynamics Observatory) gözlem uydusu bu olayı sizin için her yönüyle görüntüledi. Bizzat NASA tarafından editlenip sunulan videoyu burada sizlerle paylaşıyoruz. Çeşitli filtrelerle ışığın farklı tayflarında çekilen görüntüler, en azından Güneş’in boyutları ve gücü karşısında tüylerinizi ürpertecektir, buna eminiz.