Anasayfa Haber Samsung Daha Küçük İşlemciler Peşinde!

Samsung Daha Küçük İşlemciler Peşinde!

Samsung Logo

Samsung LogoBugün için piyasadaki en düşük nanometreye sahip işlemcileri Intel üretiyor. Intel’in Ivy Bridge işlemcileri 22 nm teknolojisiyle şimdilik enerji tüketimi ve atık ısı üretimi açısından en verimli işlemciler sayılıyorlar. Ancak bu durum tabii ki yakında değişecek, çünkü işlemci üreten tüm firmalar daha da küçük ve verimli modeller üzerinde çalışıyorlar.

Bu firmalardan biri de dünya devi haline gelen Samsung. Koreli firma bu sene tamamen yeni bir üretim hattı kurmak için 1,9 milyar dolarlık bir bütçe hazırladı. Bu yeni üretim hattında önce 20 nm ve ardından da 14 nm işlemciler üretilecek. Samsung’un halen mobil cihazlarında kullandığı Exynos işlemcileri 32 nm standardında ve özellikle yük altında hayli ısınıyorlar.

Ancak tabii ki Samsung bu yarışta rakipsiz değil, Intel de önümüzdeki senelerde çok daha küçük işlemciler üretmeye hazırlanıyor. Önümüzdeki seneden itibaren 14 nm boyutlarında üretime geçmeyi planlayan Intel, 2015 yılında ise 5 nm seviyesine inebilmeyi umuyor. Fakat eğer Samsung istediği atılımı gerçekleştirebilirse, özellikle yüksek sayıda üretim yapabilen bir firma olarak, Qualcomm ve Nvidia gibi diğer mobil işlemci üreticilerini hayli sıkıştırabilir. Tabii en büyük müşterisinin yine Apple olacağına ve üretim bandına harcanan paranın çabucak amorti edileceğine de kimsenin şüphesi yok!