Anasayfa Haber Oyunculardan Yeni Bir Oyun

Oyunculardan Yeni Bir Oyun

Youtube’un en çok izlenen kanallarından biri olan Yogscast ekibi oyun dünyasına girmeye hazırlanıyor.

Aslında çoktan oyun dünyasına adımını atan Yogscast, oyun kritikleri yapma bakımından en güvenilir komite olarak üst sıralara çıkmayı başaran bir Youtube kanalı. Her şey, Simon ve Lewis isimli iki oyuncunun altında çıkma. World of Warcraft oynarken tanışan ve oyun için başarım, dungeon ve bir çok dosya konusu hazırlayan Youtube kanalı Yogscast, Minecraft serisi ile bir anda ünlendi.

Minecraft’ı oynamaktan çok bunu bir seri haline getiren ikili ekiplerini tamamen kurduktan sonra başka insanların onlara gönderdikleri haritaları deneyerek yeni bir fikri ortaya atmış oldular. Minecraft için genelde dosya konusu ya da bilgilendirme amacı taşıyan kanallardan çok, kendi serüvenlerini, haritalarını ve kahramanlarını yaratan ekibin adı Minecraft ile birlikte anılmaya başladı. Öyle ki oyunu geliştiren Notch ve Mojang ekibinin gözünden de kaçamadı. Birisinin oyun oynamasının neresi bu kadar eğlenceli olduğunu düşünüyorsanız eğer, birazcık İngilizceniz varsa kanallarını ziyaret edip Shadow of Israphel serisine bir göz atmanızı öneririm.

Şimdi bu ekip KickStarter projesi ile amaçlarına ulaşarak kolları sıvadı ve oyun yapma girişimine başladı. Aslında programcı olmayan daha çok inceleme üzerine çalışan ekip, KickStarter projesi sayesinde, Amerikalı bağımsız Winterkewl Games ile anlaşmaya vardılar. Oyunun tüm kurgu ve oynanabilirliğini başta Simon ve Lewis olmak üzere Yogscast ekibi yapacak. Programlama, artwork ve çalışma prensibini ise Winterkewl yapmış olacak. Yani aslında işin özü, Yogscast ısmarlama oyun yaptıracak. Marching Cubes adı verilen teknoloji ile grafik arayüzün geliştirileceği açıklamalar arasında.

Yazıdan da fark edeceğiniz üzere, ekip tam bir Minecraft bağımlısı. Oyun da aynen buna benzer şekilde bir Sandbox oyunu olacak. Oyuncuların özgürlüklerini kısıtlamayan, eşya kullanımına ve serbest arazi çalışmasına olanak verecek oyun için çalışmalar geçtiğimiz hafta içerisinde başladı. Tabi bunda kanalın ünü ve KickStarter üzerinden topladıkları oyuncu bağışları oldu.

Oyun ise Minecraft’ın bir adım öteye götürülmüş hali olacağa benziyor. Karşımızda 8-bit grafikler yerine daha yumuşak hatlara sahip bir oyun çıkacak. Farklı modlar sayesinde oynanabilirlik artacak. Ayrıca oyun yapılırken, beta süresince tüm oynayanların fikirleri alınarak, değişmelere izin verilecek.

Son 3 yıl içerisinde Indie game türü altında artan oyun listesi büyük şirketleri korkutuyor. Bunun altında oyunları geliştirenlerin de birer oyuncu olmaları etkili. Farklı hikayeleri, oyuna çeken atmosferi ve elbette oyunun oyun olduğu zamanı hatırlatan kurgusuyla indie game, başarı oranı gittikçe artan bir tür. İşte tam bu sırada Minecraft’ın atağı, Yogscast gibi ekiplerin kurulmasına olanak sağladı. Bu tarz oyunların önünün açılması, insanlara oyunların nasıl olması gerektiğini hatırlattı. Umuyoruz ki, Yogventures! oldukça eğlenceli olacaktır.

Oyun tutkunu ve kitap kurdu. Yeri gelir masaüstü oyun oynar hatta oynatır. Kardeş site Frpnet ile uzun zamandır içli dışlıdır. Bilimkurgu'yu ve bilimin kendisini yakından takip eder.