Çin İlk Kadın Astronotunu Gönderdi

In Haber by Özay ŞenLeave a Comment

Liu Yang, Çin tarafından uzaya gönderilen ilk kadın astronot olarak tarih sayfalarında yerini aldı.

Bir çok medya kuruluşu ve sosyal medya ağı üzerinden duyurulan Çin’in uzay programının haziran ayında işleme geçeceği açıklanmıştı. 15 Haziran gününün erken saatlerinde, Shenzhou-9 Uzay Gemisi, Gobi çölünde bulunan platform üzerinden kalkışa geçti. İşi ilginçleştiren kısmı ise bu uzay gemisi içerisinde Çin Halk Cumhuriyeti’nin ilk kadın astronotunun da bulunmasıydı.

2010 yılının mayıs ayından itibaren astronot eğitimi alan Liu Yang aslında bir Kargo Pilotu. Ancak bu pilotlukta gerçekleştirdiği başarı ve hükümetin uzay dairesince yapılan seçimler sonucu zorlu eğitimi almaya hak kazandı. Evli olan ancak çocuğu olmayan Yang ” Bugün söyleyebilirim ki, erkek astronotlardan hiç bir farkım yok. Azime inanırım. Eğer azimle çalışırsanız, başarıya ulaşırsınız ” açıklamasını CCTV’ye yaparak duygularını da dile getirmiş bulundu.

ABD ve Rusya’dan sonra kendi imkanları ile uzaya kadın gönderen 3. ülke olmayı başaran Çin, 2003 yılından beri uzay programı gerçekleştirmekte. Shenzhou-9 Uzay Gemisinin asıl görevi ise 2020’de tamamlanması planlanan uzay istasyonunun ilk parçalarını taşımak. Bu uzay istasyonu sayesinde diğer ülkeler buraya konuşlanabilecek ve araştırmalarını yürütebilecekler.

Ayrıca Çin’in bu denli hızlı bir uzay programı çizmesi onların Ay’a ulaşmak istediklerini de ortaya çıkarıyor. Hükümet, Ay yüzeyine bir ekip göndermeyi planlamakta ancak diğer bir çok mualif ülke tarafından bunun yapılamayacağı söylenmekte. Elbette için içerisinde ülkeyi yöneten komünist partinin, siyasi çıkarımlarının bulunması da olağan bir durumdur.

Çin medyası tarafından oldukça yakından takip edilen görevde çalışan diğer astronotlar ise: Jing Haipeng ve Liu Wang, yörüngeye yerleştirilecek Tiangong-1 uzay istasyonundan sorumlu olacaklar.