Samsung Series 5 alt serisi AMD APU kullanacak, Ultrabook değil Sleekbook olacak

Samsung’dan AMD APU’lu Sleekbook’lar!

In Haber by Ali GüngörLeave a Comment

Samsung Series 5 alt serisi AMD APU kullanacak, Ultrabook değil Sleekbook olacak

Samsung Series 5 alt serisi AMD APU kullanacak, Ultrabook değil Sleekbook olacak

Samsung dizüstü bilgisayarlardaki atılımını sürdürüyor. Yeni performans serisi olan Series 5 dizüstü bilgisayarlarındaki işlemcileri Intel’in yeni nesil Ivy Bridge modelleriyle yeniledi.

Ancak Samsung bununla kalmadı, AMD işlemci kullanan yeni bir alt seriye de imza attı. AMD’nin Trinity APU’larını kullanan bu seride dört çekirdekli AMD işlemciler, içerdikleri güçlü entegre grafik özellikleriyle dikkat çekiyorlar. APU ile AMD Radeon HD 7600M serisi ekran kartı performansı, çift kanal DDR3 bellek ile oyun performansı da bu ince bilgisayarlara göre iyi bir seviyeye çıkartılıyor.

Samsung Series 5 içerisinde 13.3 inç ekrana sahip olan NP535U3C-A01US modeli AMD A6-4455M 2.10 GHz dört çekirdekli APU’dan yararlanıyor. 4 GB sistem belleği, 500 GB sabit disk haricinde Intel işlemci kullanan Samsung Series 5 dizüstü bilgisayarlarla hemen hemen aynı teknik özelliklere sahipler. Fiyat olarak Samsung Series 5 A6 699 dolardan başlıyor.

Yine Series 5’den 14 inç ekrana sahip NP535U4C-A01US modeli AMD’nin A10-4655M dört çekirdekli ve 2.80 GHz’lik APU’sunu kullanıyor. Samsung Series 5 A10 modeli 8GB DDR3 bellek, 750 GB sabit disk ile 849 dolar başlangıç fiyatına sahip. RAM ve sabit disk gibi özellikler değiştiğinde bu haliyle fiyata yansıyor.

Bu gelişme ile Samsung’un Series 5 ultrabook’ları, AMD gücüyle Sleekbook olarak piyasada çeşitliliği arttırıyor. Intel’in ince dizüstü bilgisayar konseptine Ultrabook denilirken, AMD’nin benzer modellerine Sleekbook deniliyor. Tüketiciler açısından ise şimdilik yeni ince dizüstü bilgisayarların hepsi “Ultrabook” olarak sınıflandırılıyor.