Anasayfa Haber İnternet Sitenizin Yedeğini Nasıl Alır ve Geri Yüklersiniz?

İnternet Sitenizin Yedeğini Nasıl Alır ve Geri Yüklersiniz?

Cpanel Backup İçin Ana Cpanel Ekranı
Cpanel Backup İçin Ana Cpanel Ekranı

İnternet Sitenizin Yedeğini Nasıl Alır ve Geri Yüklersiniz? İşte bu rehberimizde size bir sitenin tam yedeğini almanın ve geri yüklemenin yolunu adım adım anlatıyoruz…

Sitenizin barındırıldığı sunucuda bir sorun çıkabilir ya da hosting firmanızı değiştirmeye karar vermiş olabilirsiniz. Sebebi ne olursa olsun internet sitenizin düzenli yedeklerini almalı ve gerekli bir durumda nasıl geri yükleyeceğinizi bilmelisiniz.

Yedek Almadım, Sitem Uçtu Şimdi Ne Yapacağım?

Yedek almaksızın sabit diskinizdeki dosyaları kurtarsanız bile sitenizi kolay kolay düzeltemezsiniz. Dosyaları yeni yere kopyalamak yeterli değildir, ayarlar ve izinler gibi meseleler çok başınızı ağrıtabilir. Veritabanlarını düzgün bir şekilde yedekleyip aktarmazsanız pek çok tablo eksik çıkacağından siteniz düzgün çalışmayabilir hatta hiç çalışmayabilir. Böyle bir durumda kalırsanız her şeyi baştan kurup, ayarlayıp sonra veritabanlarının içine verileri aktarmanız gerekir ki bu durum tam anlamıyla bir kabustur.

Yedekler Nerede Durmalı?

Düzenli yedek almak yeterli değildir, bu yedekleri de sadece sunucunuzda değil, bir başka güvenli depolama alanında daha tutun. Sunucunuzda arıza olması durumunda sunucu üzerindeki yedekleri de kurtaramama ihtimaliniz olduğunu unutmayın.

Cpanel Backup İçin Ana Cpanel Ekranı
Cpanel Backup İçin Ana Cpanel Ekranı

Linux Hosting, CentOS ve Cpanel

Linux Hosting ek lisans ücreti gerektirmediği için tercih edilir, günümüzde çoğu linux sunucu CentOS işletim sistemi kullanmaktadır. Biz de Technopat olarak CentOS kullanıyoruz. İşletim sistemi ücretsiz olsa da pek çok işlemi kolayca halletmenizi sağlayan Cpanel aylık ücretli bir yazılımdır. Hayatı kolaylaştırdığı için kullanmanızı tavsiye ederiz. Cpanel ile yedek alma ve geri yükleme işlemi son derece kolaydır.

Cpanel Backup Seçenekleri
Cpanel Backup Seçenekleri

Cpanel’de Backup- Yedekleme ve Geri Alma İşlemleri

Cpanel’e normal kullanıcı girişinizi yaptıktan sonra Backup ya da Backup Wizard seçeneklerinden aynı işlemleri yapabilirsiniz. Full ve Partial Backup seçenekleri mevcuttur.

Cpanel Full Backup
Cpanel Full Backup

Full Backup yapmak daha kolaydır ancak Cpanel içerisinden değil WinSCP ile sunucuya Root yani en üst düzey yetkiyle erişmenizi ve dosyaları yüklemenizi gerektirir. Partial Backup’tan anadizindeki dosyaları, veritabanlarını, e-posta ayarlarını parça parça almanız durumunda tekrar Cpanel Backup veya Backup Wizard kısmından yükleme seçeneğiyle daha rahat edersiniz. Her iki şekilde de yedek almak oldukça sağlıklı bir seçenektir.

Cpanel Restore
Cpanel Restore
Cpanel Backup Restore
Cpanel Backup Restore

Full Backup’tan Siteyi Geri Yükleme

Cpanel üzerinden aldığınız Full Backup dosyasının içerisinde sunucudaki bütün dosyalar, veritabanı dosyaları (Database’ler), maillar mevcuttur. Geri yükleme işleminde WinSCP isimli uygulamayı indirip kullanmanız gerekiyor.

Elinizde birden fazla Full Backup varsa dosya ismine bakarak en güncel tarihli olanı anlayabilirsiniz. Dosya ismi formatı Backup-Ay-Gün-Yıl- Saat-Site Adı- tar.gz şeklindedir. backup-technopat.net-6-19-2012.tar.gz Bizim örnek yedek dosyamızın ismi, görebileceğiniz gibi 6. Ay yani haziranın 19’unda alınmış bir yedek.

 

Backup Dosyasının Adından Tarihi Görebilirsiniz
Backup Dosyasının Adından Tarihi Görebilirsiniz

WinSCP İndirmek için tıklayın

WinSCP’yi kullanarak sunucunuza erişmek için daha önce de dediğimiz gibi kök dizin yani root hesap bilgilerinizin olması gerekmektedir. Bu bilgileri hosting firmanızdan alabilirsiniz. Gerekli login bilgilerini girip, login tuşuna bastığınızda FTP ekranıyla karşılaşırsınız. Mevcut sunucunuz çalışıyor ve backup dosyanızı bilgisayarınıza indirmek istiyorsanız /home/site ismi türevi (Site isminizin bir benzerini hosting firmanız klasöre verir) klasörü altında backup dosyasını bulabilir ve bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

WinSCP yerine alternatif olarak kullanımı daha kolay olan ve kolayca pek çok site ve sunucu için ayarları kaydedebildiğiniz Filezilla FTP uygulamasını tavsiye ederiz.

Winscp kurulumu
Winscp kurulumu

Winscp Kullanımı
Winscp Kullanımı

Winscp FTP Ekranı
Winscp FTP Ekranı

İndir: Filezilla

Filezilla’nın kullanımı klasik FTP uygulamaları gibidir, bağlanmak için gereken bilgileri girer ve kaydederek sitenize erişirsiniz. İki pencere arasında dosyaları sürükle bırak ile kopyalayabilirsiniz.

Filezilla’da Hesap bilgilerinizi girin ve bağlanın

Backup Dosyaları Nerede Olmalıdır?

Aynı şekilde eldeki yedeğinizi formatlanıp yeniden kurulan bir sunucuda

  • /home
  • /usr/home
  • /web
  • /home2
  • /home3
  • /root
  • /usr

Klasörlerinden birisine kopyalayarak backuptan recovery yapmaya yani sitenizi eski haline getirmeye devam edebilirsiniz.

Şimdi sitenizin WHM arayüzüne girmeniz gerekiyor. Cpanel ve WHM farklı işlemler için kullanılan arayüzler ve sistem yöneticilerinin her ikisini de kullanmayı bilmesi gerekiyor. Biz rehberimizde size gerekli olan WHM kısmını anlatıyoruz.

WHM
WHM

WHM Arayüzüne Nasıl Erişilir?

İnternet tarayıcınızın adres satırına:

  • https://192.168.0.1:2087 — IP adresini kendi sunucunuzun ip adresini girin, port numarası aynı kalsın (:2087 kısmı) HTTPS bağlantı güvenlik açısından önemlidir.

 

WHM Cpanel Restore Full Backup CPmove File
WHM Cpanel Restore Full Backup CPmove File

Karşınıza çıkan ekranda kullanıcı adınızı ve şifrenizi girin. Burada normal hesabınızı değil, root yetkisi olan hesabınızı girmeniz gereklidir. Cpanel’de yedek alabilmek için root olmayan kullanıcı hesabınızı, burada da root olan üst yetki seviyeli hesabınızı kullanırsınız. Bütün işlemleri siz yürütecekseniz hosting şirketinizin size her ikisini de vermesi gerekmektedir.

Restore a Full Backup Cpmove File
Restore a Full Backup Cpmove File

Burada sol üstteki satıra Restore yazdığınızda altta seçenekler çıkacaktır, Restore Full Backup/Cpmove seçeneğine tıklayın. Sizden kullanıcı hesabı isteyecektir. Bunun sebebi şudur, bir sunucuda birden fazla site kuruluysa ve hesapları ayrı ayrıysa buraya girdiğiniz kullanıcı ismine ait olan siteler geri yüklenecektir. İşlem bittiğinde Account Restore Complete mesajı alırsınız.

WHM DNS Ayarlama Nameserver
WHM DNS Ayarlama Nameserver

DNS Yönlendirmeleri

Hosting değiştirdiyseniz ya da sitenizin alan adını bulan DNS sunucuları değiştiyse bunları da güncellemeniz gerekmektedir. DNS yönlendirme işlemleri yine WHM’den yapılır. Burada sol üste DNS yazarak Nameserber IP’s altından DNS’lerinizi görebilirsiniz. Bir hosting firmasından diğerine geçerken önce mevcut ayarlı DNS adreslerini açmanız, sonra yeni firmada yeni DNS sunucularına kaydetmeniz gerekmektedir. Bu tür konularda hosting firmanızdan yardım isteyebilirsiniz. İhtiyaç duyarsanız bu konuyu da bir başka rehberimizde işleriz.

Sunucunuz hiç çökmesin ama siz hiç yedeksiz kalmayın, kolay gelsin…