Yakıt Hücresi İçin BMW-Toyota İşbirliği!

In Haber by Berker GüngörLeave a Comment

Bir süredir yakın işbirliği içinde olan iki firma ortak üretim yapmaya hazırlanıyor.

Geçtiğimiz gün Almanya’da yapılan bir basın toplantısında birlikte sahneye çıkan BMW genel müdürü Norbert Reithofer ve Toyota genel müdürü Akio Toyoda, iki firmanın çok ciddi bir stratejik işbirliği içine girdiklerini açıkladılar. Aslında bu açıklama pek de şaşırtıcı sayılmaz, çünkü iki firma zaten geçtiğimiz Mart ayından bu yana gittikçe artan bir ortak çalışma sergiliyorlar.

Geçen Mart ayında yapılan sözleşmeyle, Toyota’nın Avrupa bazı versiyonlarında kullanılmak üzere, BMW üretimi 1.6 ve 2.0 litre dizel motorların adaptasyonu üzerinde anlaşılmıştı. Ayrıca bu anlaşmayla iki firmanın yeni nesil elektrikli araçlarda kullanılacak Li-ion batarya paketlerini de beraber geliştirmelerine karar verilmişti.

Yeni duyurulan anlaşma ise bu işbirliğinin çok daha uzun vadeli ve derin olacağına işaret ediyor. Bu yeni girişim çerçevesinde iki firmanın gelecekte araçlarda kullanılması hedeflenen hidrojen yakıt hücrelerinin geliştirilmesi konusunda da ciddi bir ortak araştırma-geliştirme çalışması yapması amaçlanıyor. Zaten hem BMW, hem de Toyota’nın hidrojen yakıt hücreleri konusunda uzun bir ar-ge geçmişi mevcut, ancak şimdi bu bilgi ve tecrübe dağarcığının birleştirilmesi mümkün olacak.

Ancak bu yeni ortaklık sadece ar-ge konusuyla sınırlı kalmayacak. BMW ve Toyota ortak tasarımı bir spor otomobilin üretimi de gündemde! Toyota yıllardır üzerine yapışan “sakin tabiatlı aile arabası üreticisi” etiketini bu şekilde çıkarıp atmayı, performans konusunda da iddialı bir marka haline gelmeyi umuyor. Zaten firma bu amaçla Subaru gibi başka markalarla da işbirliği içinde, ancak BMW’nin adı, teknolojisi ve özellikle Avrupa-ABD pazarındaki imajı çok daha büyük bir katkı olacaktır. Tabii henüz bu yeni ortak spor otomobilin tasarımı, nerede üretileceği ya da hangi marka altında satılacağı kesinleşmiş değil. Ancak zaman içinde bu detaylar da ortaya çıkacaktır.