Edison’un Pilleri Geri Döndü!

In Haber by Berker GüngörLeave a Comment

Bir asır önce Edison tarafından geliştirilen piller, yeniden gündemde!

Yaklaşık yüzyıl önce Thomas Edison tarafından geliştirilen demir-nikel bataryalar çeşitli endüstriyel kullanım alanları haricinde, 20. yüzyılın başında bolca üretilen elektrikli otomobillerin ana güç kaynağı olarak da hayli iş görmüşlerdi. Ne var ki çok yavaş şarj ve deşarj olmaları zamanla terk edilmelerine sebep olacaktı. Ayrıca daha sonra geliştirilen batarya türlerine oranla, çok daha az enerji depolama kapasitesine sahiptiler.

Demir-nikel bataryaların en önemli avantajları ise dayanıklı olmaları ve üretimlerinde zehirli ya da pahalı malzemelere ihtiyaç duyulmamasıydı. Nitekim Edison tarafından üretilmiş bataryalardan bazıları bugüne dek ulaşmıştır ve halen de ilk günkü gibi çalışabilmektedirler. Demir bir anod ve nikel bir katodun alkalin çözelti içine yerleştirilmesiyle yapılan bu eski bataryalar, Stanford Üniversitesi’nde yürütülen bir araştırma sonucu bugün tekrar gündeme gelmiş bulunuyorlar.

Biliminsanlarının yaptığı iş, anot ve katot olarak kullanılan demir ve nikel çubukları grafen ile kaplamak, tabii gerçekte kaplamadan biraz daha karmaşık bir işlem bu. Bu sayede anot ve katotlar arasındaki elektrik akımı çok daha güçlü ve hızlı bir şekilde gerçekleşebilmiş. Sonuç, normalden bin kat daha hızlı şarj alıp verebilen bir batarya olmuş.

Bu türden karbon destekli bir demir-nikel bataryanın bir kaç saniye içinde tamamen şarj edilebilmesi mümkün oluyor! Ne var ki bu gelişme demir-nikel bataryaların düşük enerji yoğunluğuna bir çare değil, yani bu tür bir batarya modern lityum-iyon bataryalarla kıyaslandığında, depolayabildikleri enerji miktarı çok düşük kalıyor.

Ancak çok hızlı dolabilmeleri sayesinde, bu tür demir-nikel bataryaların farklı şekillerde kullanılabilmeleri mümkün. Mesela otomobillerde halen kullanılan lityum-iyon batarya paketlerini desteklemek için bunlara başvurulabilir. bu yeni bataryalar çok hızlı dolduklarından, fren geri dönüşüm sisteminden geri kazanılan elektriği hızla ve kayıpsız tutabilir, ihtiyaç anında motora hızla vererek turbo etkisi yaratabilirler. Öte yandan uzmanlar bu bataryaların enerji yoğunluğunu artırmanın bir yolunu bulabilirlerse, zaman içinde lityum-iyon hücrelerin yerini tamamen almaları da mümkün olabilir.