Baloncuktan 3D Görüntü

In Haber by Özay ŞenLeave a Comment

Japon Üniversitelerinde ki çalışma görenlerini şaşırtıyor.

Carnegie Mellon, Tokyo Üniversitesi ve Tsukuba Üniversitesinden Yoichi Ochiai, Alexis Oyama, Keisuke Toyoshima tarafından gerçekleştirilen ve insan dehasının ürünü olan proje dikkat çekiyor. Düz ekran teknolojisinde ki gerçekçi görüntüden daha da gerçekçi olduğunu iddia ettikleri 3 Boyutlu yansıma gösteren Baloncuk teknolojisi.

Koloidal Sıvı (Colloidal Liquid) adını verdikleri baloncuğu yapmak için su, şeker, gliserin, sabun ve süt gibi malzemelerden yararlanmışlar. Normal şartlarda kolayca patlayan baloncuklardan daha dayanıklı olan bu baloncuk ekrandan herhangi bir cisim geçtiğinde bile patlamıyor ve görüntüyü bozmuyor.

Yüksek frekansada verdikleri ses dalgaları ile bu baloncuk zar üzerinde çeşitli görüntüler oluşturabiliyorlar. Bir taşın detaylı görüntüsünden tutunda, dönen dünyamıza kadar geniş seçenek yelpazeleri var. Koloidal Sıvı sayesinde Tyndall Efekti denilen olay ortaya çıkıyor. Yani insan gözünün ışık saçılmasında yakalayabildiği renklerin değişimi üzerine atışmış bir teori. Işık Koloidal sıvı içerisinde parçalanır ve aslında orada olmayan bir rengi görmemize sebebiyet verir. Örneğin, sigara dumanınının güneş ışığının geliş açısına göre mavi gözükmesi ya da dolu bir su bardağına konulan unun mavi gözükmesi gibi. Gözümüz bu noktada kırmızı ışık yerine mavi ışığın parçalanmasına daha iyi odaklanır.

Projeksiyon 1’den çıkan görüntü ultrasonik dalga 1 ile karşılaşmakta, Projeksiyon 2’den çıkan görüntü ultrasonik dalga 2 ile karşılaşmakta. Böylece birbirine paralel duran iki baloncuk zar üzerinde 3D görüntü oluşuyor.

İşte bu üç boyutlu görüntü sergileyen Baloncukta Tyndall Efektinin temel ögelerine dayanılarak ortaya çıkarılmış bir proje. 3D görüntüyü sağlayabilmek amacıyla birbirine paralel duran iki baloncuk zarı kullanılmakta ve yukarı da bahsettiğimiz gibi yüksek frekansda ses dalgaları verilmektedir. Böylece görüntü üzerinde oynayabilerek gerçekçi bir metal parçasından, hologram benzeri dönen bir dünyanın da şeklini verebilmekteler.  Yaratıcı ekip bu çalışmalarını önümüzde ki Ağustos ayında yapılacak olan Grafik tasarımcıları tarafından oldukça ilgi çeken SIGGRAPH ( Special Interest Group on GRAPHics and Interactive Techniques – İnteraktif Teknikler ve Grafiklerler üzerine Özel İlgi Grubu) konferansına götüreceklerini belirttiler.