Apple’daki Truva Atı!

In Haber, Mobil by Berker GüngörLeave a Comment

Android kullanıcıların başını ağrıtan kötü niyetli yazılımlardan artık Apple da payını alıyor!

Google’ın Play Store mağazası ilk açıldığı günden beri kötü niyetli yazılımlarla boğuşmak zorunda kaldı. Bunun dışındaki kaynaklardan uygulama indiren Android kullanıcıları ise çok daha dikkatli olmak zorundalar, çünkü internet üzerinde Android için yazılmış virüs ve truva atlarının sayısı çok yüksek. Google dışındaki kaynaklarda ise çoğunlukla bunlara karşı pek fazla koruma ve gözetim olduğu söylenemez.

Öte yandan, Apple’ın iOS kullanıcıları için açtığı App Store, kurulduğundan beri bu tür kötü niyetli yazılımlardan neredeyse hiç etkilenmemişti. Bunda Apple’ın sıkı kontrol politikasının da hayli etkili olduğu söylenebilir. Ne var ki bu durum geçtiğimiz günlerde değişti ve iOS kullanıcıları da cihazlarına sızan kötü niyetli yazılımların tadına ilk kez baktılar!

Bir süredir Android kullanıcılarını etkileyen “Find and Call” adlı bir uygulama, Apple App Store üzerinde de boy gösterdi ve iOS kullanıcılarından bir kısmının başına bela oldu. Gerçekte bir truva atı olan bu uygulama, girdiği iPhone telefonlardaki rehberi ve diğer kişisel bilgileri çalıyor, buradaki bilgileri kullanarak diğer kullanıcıları da spam yağmuruna tutuyordu.

Bu truva atı Rusça bir uygulama olduğundan, ağırlıklı olarak bu lisanı konuşan kullanıcıların başına bela oldu, ancak teoride App Store’a giren herkesin cihazında çalışabilirdi. Apple kullanıcılardan gelen tepkiler üzerine uygulamayı engelledi, ancak böyle bir yazılımın çok sıkı denetim altında tutulan App Store’a nasıl kabul edildiği sorusu hala cevap bulmuş değil.

Öte yandan uygulamayı yazanlar kendilerini “yazılım hatası” bahanesinin ardına sığınarak savundular. Yazılımın henüz Beta olduğunu, istenmeyen davranışlar göstermiş olabileceğini söylediler. Ama aynı uygulamanın Android cihazlarda da neredeyse aynı işleri yapıyor olması, bu bahaneyi pek kabul edilebilir kılmıyor.

Sonuçta gerçek olan şu ki, Apple’ın App Store uygulama mağazası ilk ciddi kötü niyetli yazılım tecrübesini tatmış oldu. Apple’ın gittikçe daha fazla güvenlik sorunu yaşaması, firmanın yazılım ve donanımlarının iddia edildiği gibi kırılamaz olmadığının, Apple kullanıcılarının artık tıpkı Windows kullanıcıları gibi güvenliğe daha fazla dikkat etmesi gerektiğinin altını çizdi.