Anasayfa Haber Minecraft’a Dava Açıldı !

Minecraft’a Dava Açıldı !

Adım 1: Uyan. Adım 2: Mallerini kontrol et. Adım 3: Patent ihlali yüzünden dava edildiğimizi öğren. Adım 4: Gülümse

İsveçli oyun Şirketi Mojang’a, Minecraft üzerinden dava açıldı.

Son zamanlarda yapılan bir ankete göre dünyada en fazla oyuncu barındıran ilk 3 oyun arasında bulunan Minecraft’ın başı Uniloc adlı hukuk firmasıyla belaya girdi. Uniloc, Microsoft, Ubisoft, Electronic Arts gibi oyun firmalarına dava açan ve firmaların açıkları üzerinden prim yapmaya çalışan bir hukuk firması. Açtığı davaların başlıkları komik gözükse de, bu büyük firmalardan bir miktar para koparmayı da başarmış bir firma.

Olayın net olarak içeriği Mojang’ın sahibi ve Minecraft’ın yapımcısı Markus “Notch” Persson’ın attığı tweetten anlaşılıyor. Uniloc adlı firma, Minecraft’ın 6,857,067 numaralı patenti izinsiz olarak kullandığını iddia ediyor. Yani Mojang “elektronik ortamda ki bilgiye izinsiz erişim için sistem ya da metod geliştirme” adlı kuralı ihlal ediyor. Uniloc, Minecraft’ın patent ihlali yaptığı gerekçesiyle Texas Mahkemesi üzerinden Mojang’a dava açtı.

Notch, konu hakkında oldukça ılımlı bir tavır sergilerken ” Bu tarz yaptırımlara karşılık ortaya bir yığın para koyabilirim, yeter ki o insanlar bu davadan 1 cent bile kazanamasınlar. ” açıklamasında bulundu. Ayrıca dava ile alakalı linkte görüldüğü üzere, Uniloc firmasının işini ciddiye almadığı da ortaya çıkıyor. Minecraft’ın ismi yanlış yazılarak Mindcraft olarak kullanılmış. Dava ettikleri oyunun adını tüm belge içerisinde bir kere geçiren ve bunu yanlış yazan Uniloc’un sonu ne olur bilinmez ama Mojang’ın başında ki Notch bu işi sonuna kadar götüreceğe benziyor.

Oyun tutkunu ve kitap kurdu. Yeri gelir masaüstü oyun oynar hatta oynatır. Kardeş site Frpnet ile uzun zamandır içli dışlıdır. Bilimkurgu'yu ve bilimin kendisini yakından takip eder.