Taipei Yer Altı Oyun Caddesi

In Haber by Özay ŞenLeave a Comment

Taiwan’ın başkenti Taipei’de bulunan Oyun Caddesi görenleri şaşırtıyor.

Çin Halk Cumhuriyeti’ne bağlı olmasına karşın bir çok konuda oldukça demokratik kararlar verebilen Taiwan, başkentinde bulunan Oyun Caddesi ile görenleri şaşırtıyor. Çin’de oyunları yasal olarak almak bile kanunlara aykırı. Ancak kendi içinde tamamen özgür olan ve demokratik seçimlerle hükümetini oluşturan Taiwan için bu geçerli değil.

Başkentin bir çok noktasında elektronik cihazlara ya da bilgisayar oyunlarına ulaşmak oldukça kolay. Ancak Taipei Alışveriş Merkezi’ne bağlı, yer altına kurulmuş olan Oyun Caddesi her gün binlerce insanı ağırlıyor. Uzunluğu neredeyse bir kilometreyi bulan caddede ne ararsanız var. Bilgisayar oyunları, oyun konsolları, anime figürleri ve daha niceleri yasal yoldan müşterileriyle buluşuyor. Şehir merkezinde bulunan metro çıkışına da oldukça yakın olan bu caddede Japon kültürüne ve oyun camiasına ilişkin herşeyi bulabilirsiniz.

Çin, 2000 yılında bilgisayar oyunlarının ülke içerisine sokulmasını yasaklayan bir dizi yasa çıkarmıştı. Ancak Taiwan’da bu kanun geçerli değil. Microsoft, Nintendo ve Sony gibi büyük şirketler, Taipei Alışveriş Merkezi’nde en sık rastlanan firmalar. Oyun oynamaya meraklı kitlelere ev sahipliği yapan cadde günün her saatinde ışıl ışıl parlıyor.