Anasayfa Haber Google Oyunun Kurallarını Sertleştiriyor

Google Oyunun Kurallarını Sertleştiriyor

Google artık Play Store üzerindeki uygulamaları çok daha sert denetleyecek.

Uzun zamandır Play Store üzerindeki çeşitli uygulamalara yönelik tüketici şikayetlerini dikkate almamakla suçlanan Google, geliştiricilere yönelik kural listesini güncellemeye karar vermiş. Play Store üzerinde uygulama yayınlamak isteyen geliştiricilere yönelik getirilen yeni kurallar, buradan alışveriş yapan tüketicinin kandırılmasını önlemeye yönelik pek çok yeni kısıtlama getiriyor.

Öncelikle en popüler uygulamalara isim ya da şekil olarak çok benzeyenler hedef alınmış. Mesela Angry Birds taklidi olan Angry Byrdz gibi uygulamalar, bundan sonra ortalıkta pek serbestçe boy gösteremeyecek. Bu sayede tüketicilerin yanıltılmasının önüne geçilmeye çalışılıyor. Hedefteki bir diğer uygulama grubu ise, olur olmaz reklam gösteren Airpush gibi uygulamalar, artık bunlar da yasaklı listesine giriyor.

Ayrıca müşterilerin herhangi bir uygulamaya olan aboneliklerini iptal ettiklerinde, kalan süre için ücret iadesi almaları da artık mümkün olmayacak. Onun yerine abonelik süresi bitene kadar olan, parası ödenmiş hizmeti almaya devam edecekler. Google’ın yeni kurallar listesinde bu türden pek çok değişiklik var. Uygulama geliştiricilerinin önümüzdeki 30 gün içinde bu yeni listeye uygun önlemler almaları bekleniyor. Yeni kurallara uymayanlar ise süre sonunda Play Store üzerinden kaldırılacaklar.