Anasayfa Haber Minecraft 1.3 Yayımlandı

Minecraft 1.3 Yayımlandı

 

Milyonlarca oyuncusu bulunan Minecraft’ın yeni güncellemesi yayımlandı.

Dünya’da en çok oynanan oyunlar arasında ilk 3 arasında bulunan Minecraft, 4 aylık aranın ardından yeni güncellemesini oyuncuların kullanımına sundu. Bir çok değişiklik ve yenilik ile gelen 1.3 güncellemesi, Minecraft’ı bambaşka boyutlara taşıyor. Son dönemde Mojang içerisinde yaşanan dava gündemi sonrasında, firmanın kurucusu ve sahibi Notch ” Yeni oyun projemizi bir süreliğine rafa kaldırıyoruz. Minecraft ile daha çok ilgilenmemiz gerektiğine karar verdik ” sözleriyle oyuna daha fazla eğileceklerini belirtmişti.

Son zamanlarda oyun için çıkarılan en büyük güncelleme paketi olan 1.3 oldukça yenilikçi bir çizgiye sahip. Öncelikle CPU, RAM ve Bandgenişliği kullanımını düşürüldü. 32-bit ve 64-bit tabanlı Java destekli Minecraft, oldukça fazla CPU ve RAM kullanımı yüzünden oyuncuları sıkıntıya sokabiliyordu. Saç baş yolduran memory hataları ve CPU kısıtlamaları yüzünden çok fazla şikayetlere sebebiyet vermişti. Bunun dışında her türlü server ve multiplayer bağlantılarında yaşanacak yavaşlamalara karşı bir çok önlem de alınmış.

Güncellemenin en ilgi çeken noktası ise LAN bağlantısı olmuş. Minecraft artık LAN üzerinden destekleniyor. Buna ek olarak kodlara erişim izni verilmiş. Böylece oyuncular mod yüklemeden rahatça hile kullanımı ya da oyun ayarlarını el ile girebilecekler. Mojang ayrıca Snooper Ayarları adı altında bir geri bildirim sistemini de oyun içine dahil ediyor. Kullanıcı isteğine göre kapatılabilen Snooper sayesinde, firmaya oyun hakkında geri bildirimler sağlanabilecek.

Oyuna deneme amaçlı olarak Adventure harita eklendi. Sadece konsol üzerinden ayarlanarak haritalarda yeni maceralar yaşanabilecek. Oyuncu hiç bir şekilde blok kıramayacak. Sadece sandıklar, ocak ve dispanser ile iletişime geçebilen oyuncu, haritanın kuralları çerçevesinde yaratıklarla mücadele edip hayatta kalmaya çalışacak. Klasik oyun içerisinde hayatta kalmak için yaptığı tüm kazma işlemlerini yapamayacak. Çevre ile iletişimin kısıtlandığı oyun modülü bir çok harita tasarımcısının maceralarını daha zevkli hale getirecek.

Emerald’ın oyuna eklenmesiyle, oyun içinde kasabalarda yaşayan NPCler ile alım-satım işleri rahatça yapılabilecek. Para olayına bir çözüm getirilmesi, multiplayer serverlarında da kullanılabilecek. Böylece evrensel bir Minecraft para sistemi oturtulmuş oldu.

Toplanılan madenin çeşidine göre tecrübe puanı (xp) kazanılabilecek. Oyuncu ore – cevher sınıflandırmasına giren madenleri topladığında tecrübe puanı kazanacak. Cevher sınıflandırmasına girmeyen diğer madenleri ocakta erittiğiniz zamanda tecrübe puanı kazanabileceksiniz. Oyun başlangıcında yaşanan kısıtlı tecrübe puanı böylece arttırılmış olacak.

Arayüzü yenileyen 1.3 güncellemesinde eklenen kitap sayesinde, rol yapma unsurlarına ağırlık verilebilecek. Yani oyuncular oyun içi günlük tutabilecekler. Ayrıca bir çok item için farklı varyasyonlar da oyuna eklendi. Böylece daha farklı mimari yapılar ortaya konulabilecek. Eklenen Ender Chest sayesinde, oyuncu şahsi sandığından uzakta kalsa dahi kolayca ulaşım sağlayabilecek. Birbirinden uzağa konuşlanmış iki Ender Chest birbirine bağlı olacak.

Ufak ve büyük çaplı bir çok bugında çözüme ulaşıldığı 1.3 güncellemesi 1 Ağustos tarihinde yayımlandı. Eğer yapacak işiniz yoksa kazmanızı ve kaskınızı alarak hemen kazmaya başlayabilirsiniz.

 

Oyun tutkunu ve kitap kurdu. Yeri gelir masaüstü oyun oynar hatta oynatır. Kardeş site Frpnet ile uzun zamandır içli dışlıdır. Bilimkurgu'yu ve bilimin kendisini yakından takip eder.