Anasayfa Haber Microsoft Facebook Hisselerini Tutacak mı Satacak mı?

Microsoft Facebook Hisselerini Tutacak mı Satacak mı?

Facebook
Facebook

Facebook’un ortağı olan Microsoft, elindeki hisse senetleriyle ne yapmayı planlıyor? İşte değer kaybının ardından Facebook’un ve Microsoft’un durumu…

Facebook’un hisse senetleri halka arz edildiği günden bu yana yüzde 43 değer kaybetti. Büyük hayal kırıklığı yaratan ve çok konuşulan bu halka arz faciasının ardından Facebook hisselerinin akibeti geniş çapta tartışma konusu oldu.

Geçtiğimiz üç aylık dönemdeki düşüşün ardından bazı yatırımcılar Facebook’tan çekilme kararı aldı. İddialara göre Facebook’un Finans Şefi David Ebersman, New York’ta Facebook hisselerini elinde tutan bazı büyük yatırımcılarla görüşerek, hisselerini 6 Ağustos’ta satmamaları için ikna etmeye çalışacak.

16 Ağustos tarihi Facebook hisse senetleri üzerindeki moratoryumun kalkıyor. Büyük hisse senedi sahipleri bu tarihte ellerindeki hisseleri satabilecekler. Peki ya Microsoft ne yapacak?

Microsoft 2007 yılında 240 milyon dolarlık bir yatırım yaparak 26.2 milyon Facebook hisse senedi almıştı. Şimdi 571.9 milyon dolar eden yatırım, toplam Facebook hisse senetlerinin yüzde 1.7’sine tekabül ediyor. İki şirket arasında bu ortaklığın getirdiği yakınlaşma bazı projeler de doğurdu. Bing arama motorunda Facebook mesajlarının endekslenmesi bunlardan birisiydi.

Microsoft’un geleceğe yönelik başka planları da olduğu sektör içerisinde konuşulanlar arasında, zira Microsoft, AOL’den aldığı 650 patenti Facebook’a 550 milyon dolara sattı. Bu sayede hisse senetlerinin değeri kadar parayı satışla kazanan Microsoft, Facebook’un yasal olarak güvencesini arttırmasını sağladı. Bütün bu hareketlere bakıldığında Microsoft’un elindeki Facebook hisse senetlerini daha uzun süre tutacağı konuşuluyor.