Apple iPhone 4'ün içi böyle, iPhone 5'te daha az ekran katmanı olacak

Apple’ın iPhone 5 Patenti Kabul Edildi!

In Haber by Ali GüngörLeave a Comment

Apple yeni cep telefonu iPhone 5 için hazırladığı teknolojinin patentini almayı başardı. Amerikan Patent Bürosu’ndan alınan patent, çok daha ince bir iPhone 5 için gereken yeni dokunmatik ekran teknolojisinin detaylarını içeriyor.

İlk iPhone modelleri harika dokunmatik ekranları ile dikkat çekmişti. Ardından akıllı cep telefonlarında kapasitif ekran kullanımı yaygınlaştı ve Apple donanım gücünde de yeni rakipler karşısında eşit duruma geldi. Tasarım ve marka avantajını kendi tüketici çevresi için elinde tutmaya devam eden Apple, Steve Jobs vefat etmeden önce yine büyük bir yenilik yaparak ekran çözünürlüğünü arttırmış, RetineDisplay teknolojisiyle iPhone 4’ü tanıtmıştı.

iPhone 5’te kullanılacak olan yeni ekran ise dokunmatik algalıyıcıları, ekranın kendi içerisine entegre ediyor. Kapasitif dokunmatik, ekran üzerine ayrı bir katman olarak değil, ekranın kendi parçası olarak üretilecek. Bu sayede iki katmandan kaynaklanan renk ve parlaklık kaybı yaşanmayacak. Telefon çok daha ince olacak, ekran daha az enerji ile daha kaliteli görüntü sunabilecek. Üretim süreci de daha basite indirgenmiş olacak.

Ancak esas sürpriz iPhone 5’te değil patentin kendisinde saklı! 8243027 nolu patent oldukça geniş kapsamlı; patentte sadece cep telefonu ekranı değil, tablet bilgisayar, dizüstü bilgisayar, masaüstü bilgisayar ekranları ve muhtemelen daha geniş ekranlı televizyonlar da yer alıyor. Apple’ın yeni ekranları üretecek olan firma ise Sharp. Bakalım Apple yeni ekranlarından yeterli sayıda sağlayarak iPhone 5 ve bir sonraki yeni iPad için talebi karşılayabilecek mi…

Apple iPhone 4'ün içi böyle, iPhone 5'te daha az ekran katmanı olacak

Apple iPhone 4’ün içi böyle, iPhone 5’te daha az ekran katmanı olacak