Çip Tasarımcısı Victor Poor Vefat Etti

In Haber by Burak AlkanLeave a Comment

Victor Poor’un tasarımına yardım ettiği Intel 4004 mikroişlemci.

Intel’in ilk ticari mikroişlemcisinin tasarlanmasında büyük rol oynayan Victor Poor, 79 yaşında hayata veda etti.

Kendi kendini geliştirmiş olan Poor, 1969 yılında Computer Terminal adlı firmada çalışıyordu. Computer  Terminal, programlanabilir bir terminal için işlemcisi tasarlanmasını isteyince Poor, Intel’in kapsını çaldı. O zamanlar çok küçük bir firma olan Intel, bir Japon hesap makinesi üreticisi  için daha sonra 4004 olarak bilinen çok daha basit bir mikroişlemci tasarlıyordu.

Computer Terminal firmasının finansal gücünü arkasına alan Intel, 8008 adında ikinci mikroişlemciyi tasarlamaya başladı. Bu işlemci daha sonra 8088 ailesi işlemcilere öncülük edecekti. Daha sonra 1981’de bu işlemci IBM tarafından kullanılmaya başlanınca Intel dünyaya hükmetmeye başladı. Öte yandan Intel’in 8008 tasarımında işler karışında işlemci Computer Terminal’in istediği zamana yetişemedi. Bu durum karşısında firma, 2200 terminali için birçok çipten oluşan bir işlemci tasarladı. Daha sonra ufak bir grup mühendis ile çalışmalara katılan Poor, Arcnet adı verilen ve daha sonra kişisel bilgisayarları birbirine bağlayarak veri paylaşmanın popüler olacağı bir ağı kullanıyordu.

1984 yılında Poor emekli oldu. Fakat yelkenle yaptığı seyahatler esansında iletişimden kopmamak için bir kablosuz ağ iletişim sistemi geliştirdi. Amtor Packet Link’ten kısaltılarak Aplink olarak adlandırılan bu teknoloji, daha sonra Winlink olarak isim değiştirdi. Radyo sinyalleri ile uğraşan amatörler ve ABD ordusunun yanında eyalet ve yerel akut timleri de bu sistemi geniş çapta kullandılar. Poor’un geliştirmiş olduğu sistem, Katrina kasırgası zamanında çalışabilen nadir sistemlerden biriydi.