Sony Xperia SL: Başarılı Telefon, Başarısız İsim

In Mobil, Yazar Köşeleri by Burak Alkan1 Comment

Firmalar piyasaya bir ürün çıkarmadan önce rakiplerinin daha önce çıkardığı modelleri iyice araştırmış olmaları gerekiyor. Xperia S’i elden geçiren Sony, şu günlerde Xperia SL telefonunu duyurdu. Telefona baktığımda gayet başarılı bir ürün görüyorum. Zaten bana Android telefonda hangi markaları tercih etmeliyim sorusunu yöneltirseniz size sayacağım üç marka vardır: Samsung, HTC ve Sony.

Her ne kadar Samsung son zamanlarda güncelleme konusunda müşterilerini kızdırsa, HTC de kaynak kodlarını paylaşmada cimri davranarak geliştirici camiasını karşısına alsa da bu üç markayı önermemdeki en büyük neden, sattıkları telefonların arkasında durup gerekli güncellemeleri yayınlamalarıdır. Onlar güncellemese dahi bu telefonların arkasında geniş bir geliştirici kitlesi olması, telefonu aldıktan sonra ilk sürüme bağlı kalmayacağınız anlamına geliyor. Bu konuda en iyi bulduğum firma ise şüphesiz Sony’dir. Geliştirme sürecini kullanıcılarla paylaşan, hatta Beta testlere katılmasını mümkün kılan firma, güncellemeleri zamanında çıkarıyor ve başarılı donanımı, güncel yazılımlar ile süsleyerek ortaya çok güzel ürünler çıkarıyor (bkz. Xperia arc).

Xperia SL’e baktığımızda çift çekirdekli -ne kadar az ısındığını tereyağı testi ile göstermeyi uygun bulan Qualcomm firmasının-  Snapdragon S3 işlemcisini kullandığını görüyoruz. 1.7 GHz hızına çıkartılan işlemci, performans konusunda kullanıcıyı fazlasıyla tatmin etmeye yeter. Bundan sonraki özellikler ise S ile aynı: 4.3″ 720p ekran ve 12 MP -Sony kalitesini sunan- kamera. SL’in ikinci farkı ise doğrudan ICS, Android’in en son ana sürümü ile gelmesi.

Anlayacağınız telefonda her şey mükemmel -alt kısmında XPERIA yazan ve gereksiz gördüğüm plastik kısım hariç-. Fakat beni rahatsız eden konu, telefonun ismi. Açık konuşayım, SL ibaresindeki L harfine takılmış bulunmaktayım. Samsung’un Galaxy S telefonunu bilmeyen yoktur. Samsung daha sonra telefonun kırpılmış bir sürümünü Galaxy SL adı ile piyasaya sürdü. SL, burada S Light Edition gibi bir anlam taşıyor. Sony’nin de performansını artırdığı ve işletim sistemini güncellediği Xperia S gibi bir telefona, piyasada daha çok alt ve kırpılmış sürümler için kullanılan “L” harfini eklemesini pazarlama açısından pek de doğru bulmadım açıkçası. Ancak ve ancak telefon sınırlı sayıda üretilecek olsaydı, o zaman o “L” harfini Limited Edition diye sayar, tamam derdik.

Sonuç olarak Sony mükemmel bir telefon çıkarmış ve bu telefonun Android 4.1 JB güncellemesiyle kullanıcılarını sarhoş edeceğine de eminim. Fakat Sony’nin isim konusunda biraz daha dikkatli olması gerektiğine inanıyorum…