Anasayfa Oyun Kutulu Oyun Tarih mi Olacak? İşte EA’nın Açıklaması…

Kutulu Oyun Tarih mi Olacak? İşte EA’nın Açıklaması…

Electronic Arts (EA)
Electronic Arts (EA)
Electronic Arts (EA)
Electronic Arts (EA)

Electronic Arts (EA) kutulu ve dijital oyun satışlarıyla ilgili açıklamasıyla piyasanın durumunu ortaya koydu. Peki kutulu oyunlar tarih mi oluyor? İşte o açıklama…

Electronic Arts sadece birkaç yıl içerisinde dijital oyun satışlarının, kutulu oyun satışlarını aşmasını beklediklerini açıkladı. EA’nın COO’su Peter Moore yaptığı açıklamada şirketin mobil ve ücretsiz (Free to Play) oyunlara yöneldiğini, dijital alandaki iş modelinin geliştirildiğini belirtti.

NPD Group’un açıkladığı araçtırmaya göre kutulu oyunların Amerika’daki satışları 2012 Haziran’ında yüzde 20 düşüşle 548 milyon olara yani 1.1 milyar dolarlık ABD oyun pazarının yarısına geriledi.

Dijitalin, fiziksel oyun satışını geçeceği önümüzdeki birkaç yılı biraz daha açmak gerekirse, Moore’un kendi sözleriyle “İki ya da üç yıl içerisinde” bu durum gerçekleşecek. EA’nın dijital kazancı geçtiğimiz 12 ay içerisinde 1.3 milyar dolara ulaştı. Kaliforniya’da yer alan EA, FIFA, Star Wars, Battlefield gibi milyonlarca satan oyunlara sahip. Rakiplerinden Activision Blizzard’ın da elinde dijital bir platform olarak son derece güçlü Battle.net yer alıyor. Ancak Activision Blizzard (Call of Duty), Take Two (Grand Theft Auto)gibi güçlü markalar halen ücretsiz ve mobil oyunlara yönelmiş değil.

EA’nın elinde 41 sosyal, mobil ve ücretsiz oyun bulunuyor. Ücretsiz oyunlarda oyun içi eşya, karakter ve ürün satışı ciddi bir gelir modeli oluşturuyor. EA dünya çapındaki satışlardan Mart 2013 itibariyle kutulu oyunlar için 2.7 milyar dolar, dijital satışlardan ise 1.7 milyar dolar kazanmayı bekliyor.

Peki kutulu oyun satışı tarih mi olacak? Hayır, EA yaptığı açıklamayla dijital satışlar ne kadar artarsa artın oyunların koleksiyon yapabilmeleri için istedikleri oyunları kutulu satın alabileceklerini söylüyor.