Anasayfa Haber Minecraft 1.4 Güncellemesi

Minecraft 1.4 Güncellemesi

Yeni güncelleme daha sıcağı sıcağına oynanırken 1.4’ün yolda olduğu açıklandı.

Mojang tarafından yaratılan Minecraft dünyası gittikçe büyümeye devam ediyor. Bu dünya o kadar büyüyor ki serverlarda bulunan kilometrekare ölçümü Güneş Sistemimizde ki Neptün’den daha büyük. Minecraft bir büyük adım daha attı ve 1.4 güncellemesi için yenilikleri açığa çıkardı.

Dikkati çeken başlıklardan ilki yaratıkların ellerinde eşya taşıyor olacak olması. Düşürecekleri eşyayı ellerinde tutan yaratıklar sayesinde kısa sürede bir çok eşyaya sahip olabileceğiz. Ancak yaratıklar ellerinde tuttukları silahları oyuncu üzerinde kullanamayacaklar. Eğer ellerinde zırh tipi bir eşya varsa giyilmiş kabul edilecekler. Bu da Diamond göğüs zırhlı bir Zombiyi alt etmenin oldukça zor olacağının kanıtı. Ayrıca rastgele modellenmiş kasabalarda yaşayan sakinlerde bir zombi saldırısından sonra onlara dönüşecekler. Elbette tekrar sağlıklı hallerine geri çevirmek bizim elimizde.

Şu an yapım aşamasında olan yeni bir blockta 1.4 ile eklenecekler arasında. Şimdilik adı Beacon Block olan küp sayesinde oyuncular kendilerine ekstra özellikler sağlayabiliyor. Emerald, Diamond, Gold ve Iron blockların birleşiminden oluşan Beacon Block’u bir piramidin üzerine yerleştirince emdiği ışığı oyuncuya yeni özellikler olarak aktarıyor. Piramidimiz ne kadar yüksekse ışıkta o kadar kuvvetli özellikler sağlıyor. Bunların arasında başlıca Hız, Koşma, Dayanıklılık, Güçlü Zıplama ve Güç gibi özellikler bulunuyor.

Taştan duvar yapımınında sağlanacağı 1.4 biraz daha çiftçilik üzerine kurulmuş. Yeni sebzelerimiz arasında patates ve havuç bulunuyor. Oldukça kolay yetiştirilen bu sebzeler başlangıç seviyesinde oyuncuların çok yardımına dokunacağa benziyor. Patatesi pişirip yiyebilirken havucu altınla çevreleyip yeni iksirler yapmakta kullanabiliyor. Yeni iksirler arasında Gece görüşü ve Görünmezlik gibi bonuslarda mevcut.

Dekorasyon için bilindik bir çok block farklı çeşitlerde kullanılmak üzere yenilenecek. Köşe yapımlarında kullanılmak üzere yeni küpler yapabileceğiz. Ayrıca Çiçek Saksısının oyuna eklenmesiyle evinizin içini botanik bir havaya sokma imkanı da tanınan fırsatlar arasında. Deri zırhlarımızı boyalarla renklendirmenin yanı sıra yoldaş kurtlarımızın tasmalarını da farklı renklere dönüştürebiliyoruz. Böylece onlara isim verirken zorluk çekmek tarihe karışacak.

Oyunun yeni güncellemesinde en dikkat çeken özellik ise Wither adında ki yeni yaratığın oyuna eklenmesi. Bir yaratıktan çok bölüm sonu canavarı olacak olan Wither oldukça korkutucu. Önceden iptal edilen yaratık şimdi deneme amaçlı, kod yardımlarıyla oyuna eklenebiliyor. 1.4 güncellemesine konulacağı ve görevinin ne olacağı şu an için belirsiz olan Wither tam bir kaos makinası. Önüne gelen her canlı yaratığa saldıran Wither yanına yaklaşıldığında aynı Ender Dragon gibi üst tarafta can barı gözüküyor. Civarda oyuncu dahil bulunan -ahtapot dahil- tüm canlılara Wither Skull denilen patlayan kafatasları fırlatıyor.

Güncellemenin yayımlanma tarihi açıklanmansa da en azından 2012’nin son çeyreğini bulacağı söyleniyor. Bir Minecraft klasiği olarak yeni eklemelerle birlikte Yılbaşı Güncellemesi adı altında da çıkarabilir.

Oyun tutkunu ve kitap kurdu. Yeri gelir masaüstü oyun oynar hatta oynatır. Kardeş site Frpnet ile uzun zamandır içli dışlıdır. Bilimkurgu'yu ve bilimin kendisini yakından takip eder.