Anasayfa Haber İnceleme: Steam Greenlight

İnceleme: Steam Greenlight

Steam’in yeni projesi Greenlight bekleneni verebilecek mi ? İşte Technopat olarak düşüncelerimiz:

Yaklaşık 1 ay kadar öncesinde Steam, Greenlight’ı Duyurdu ! başlığı altında firmanın yeni projesini sizlerle paylaşmıştık. 30 Ağustos’ta kullanıma açılan Steam Greenlight oyun dünyası için büyük bir adım olabilir. Bilinen bir gerçek Valve, Steam platformu üzerinden adı sanı unutalacak ya da hiç keşfedilmeyecek indie oyunları tanıtmada çok başarılı. Büyük ve orta boyuttaki firmaların oyunları kötü ya da iyi olsun, reklamı yapıldığında her zaman için oyunseverlere ulaşıyor.

Steam Greenlight sayesinde bir çok oyuncu kendi oyunlarını tanıtabilecek. Bu elbette bağımsız oyun yapımcıları için büyük bir destek. Indie oyunların son yıllarda ki yükselişi hesaba katılırsa Steam Greenlight sayesinde bir çok yeni oyun firması tanıyabileceğiz.

Ancak Steam Greenlight oldukça yeni. Projenin fikri her ne kadar oldukça dikkate değer bir çalışma olsada ilk günlerden eksikleri olacak. Göze batan bir kaç tanesini sizlerle paylaşalım:

Öncelikle şu an için Steam Greenlight bana 658 tane oylamadığım oyun olduğunu gösteriyor. Bu oyunların sayısı elbette ilerleyen zamanlarda artmaya devam edecektir. Ancak şu an için bu samanlıkta iğne aramaya benziyor. Bu oyunlar arasında sadece insanları rahatsız etmek ve trollemek amacıyla konulmuş Battlefield 3, Counter-Strike Source, Minecraft gibi oyunlar da var. Elbette oldukça başarısız gözüken oyunlar ve araklama oyunlar da mevcut.

Bu kadar kalabalığın arasından işe yarar, elle tutulur bir oyun bulabilmek için oldukça fazla vakit geçirmek gerekiyor. Sanıyorum kimse bütün gününü ayırıp oyunları oylamakla geçiremez. Çünkü yukarıda belirttiğimiz gibi saçma sapan durumlar da ortaya çıkabiliyor.

Elbette dil farklılığı da soruna yol açıyor. Tüm oyun tanıtımının Rusya kaynaklı bir firma ya da kişi tarafından yapılması ve oyun bilgilerinin kiril alfabesinde yazılması insanı anlaşılmazlığa boğuyor. Elbette açıklamaların hepsinin Türkçe olmasını beklemiyoruz. Ancak Steam bu durumu kontrol altına alıp evrensel bir tanıtım dili olarak İngilizce’yi zorunlu kılabilir.

İngilizce’yi tanıtım dili olarak kullanıp oldukça yetersiz bilgi veren kullanıcılar da mevcut. Sadece bir iki resim ile oyunu tanıtmakla yetinmişler. Oyunun içeriği hakkında herhangi bir bilgi yazmıyor. Steam buna da el atarak oyun tanıtımları için belirli bir kıstas geliştirmeli. Bu sorun kullanıcı hatasından ötürü oluşmakta. Steam bunun önüne geçebilirse oyun tanıtımları daha açıklayıcı olur ve oy veren oyuncuları daha fazla bilgilendirebilir.

Oylamaktan bahsetmişken. Oyuna beğeni oylaması atarken negatif yönde de oy kullanabiliyorsunuz. Bu durum kötü niyetli grupları harekete geçirebilir. Çeşitli zamanlarda oylamalar üzerinde atak yapan bir çok grup mevcut. Sadece bir oyunu seçip tüm gün boyunca oyuna negatif yönde oy kullanabilirler. Elbette bunun tam tersi olarak beğeni butonu da fazlasıyla kullanılabilir.

Şu an için Steam’in ilk ayakta yaptığı açıklamada bir çok sorunu farkettiklerini ve yakın zamanda bir ayarlama getirecekleri yönünde. Oyunculara ilerleyen vakitlerde oldukça güzel anlar yaşatacağa benzeyen Steam Greenlight elbette o kadar da kötü değil. Dikkate değer bir çok eğlenceli oyun gözüküyor. Şu an için Octodad: Dadliest Catch , Dream , Forge ve McPixel benim dikkatimi çeken ve beğendiğim oyunlar arasında.

Steam Greenlight ayrıca GameHub adı verilen yeni bir özellik ile beraber geldi. GameHub sayesinde aynı oyunu oynayan bir çok oyuncu, oyun ile alakalı sayfalarda kendi resimlerini, videolarını ve düşüncelerini paylaşabilecekler. Takas yapılabilen oyunlar için ticaret yapabilecekler. Elbette Steam’in bir çok oyun için hazırladığı Steam Workshop tüm hızıyla  ve daha etkili bir biçimde çalışmaya devam edecek.

Valve, Steam Greenlight ile büyük bir pazar haline gelebilir.  Steam Greenlight aradığımız şeyi bulabileceğimiz şekilde düzenlemelere giderse piyasada ki diğer rakiplerinin oldukça ötesine geçecek.

Oyun tutkunu ve kitap kurdu. Yeri gelir masaüstü oyun oynar hatta oynatır. Kardeş site Frpnet ile uzun zamandır içli dışlıdır. Bilimkurgu'yu ve bilimin kendisini yakından takip eder.