Valve önümüzdeki günlerde birçok çalışanının işine son verecek.

Valve Donanım İşine Giriyor!

In Haber, Mobil by Berker GüngörLeave a Comment

Siz hâlâ Half Life 3’ü mü bekliyorsunuz?

Valve adını Half Life oyunlarından bilir çoğumuz, ancak bu firmanın adını tarihe yazdıran ana unsur Steam girişimi olmuştur şüphesiz. Gittikçe daha fazla oyuncuya, daha fazla oyun sunan sunan bu platform, zaman içinde kendi eko-sistemini oluşturdu denebilir. Ancak Valve bununla yetinmeyip, çok daha farklı denizlere de yelken açmak istiyor.

Valve tarafından yayınlanan bir iş ilanı, açıkça firmanın deneyimli donanım tasarımcıları aradığını ortaya koydu. Ancak zaten firma yetkilileri de piyasadaki durgunluktan, yaratıcılık eksikliğinden sıkıntı duyduklarını saklamıyorlar. Peki ama Valve ne yapmak istiyor? Henüz detaylar belli değil. Uzun bir süredir Valve tarafından ciddi bir oyun konsolu geliştirildiğine dair söylentiler var, ancak bu yeni girişim bunun dışında bir gelişme gibi görünüyor.

Bazılarına göre Valve’ın son zamanlarda Linux işletim sistemine çok ciddi biçimde ilgi gösteriyor olması, aslında bu yeni projenin içeriği hakkında bir fikir veriyor. Firmanın tamamen kendine has, Linux tabanlı ve Steam destekli bir oyun bilgisayarı sistemi geliştirmek istediği düşünülüyor. Tabii bunu yapmak, Microsoft gibi piyasaya neredeyse tamamen hakim olan bir firmaya kafa tutmak demek olacaktır. Ancak Microsoft’un zaten işi başından aşkın, dikkatini Windows 8’in çıkışına ve Apple ve Android’in hakim olduğu mobil piyasasından pay kapmaya vermiş durumda.

Öte yandan, Valve’ın para sıkıntısı bulunmuyor. Üstelik çoğu dev firmanın aksine piyasada hisseleri ve memnun etmek zorunda oldukları hissedarları ya da yönetim kurulu üyeleri de yok. Bu da firmanın ciddi bir serbestliğe sahip olmasına izin verebilir. Zaten Steam sayesinde inanılmaz bir kullanıcı kitlesine sahip oldukları düşünülürse, bu kitleye özel bir donanım platformu geliştirmek istemeleri bir açıdan gayet mantıklı görünüyor.