Anasayfa Haber Oyun Teknolojisi Test Kazalarında Kullanılacak

Oyun Teknolojisi Test Kazalarında Kullanılacak

Cansız manken yerine taranmış insan modelleri test kazalarının geleceği olacak
Cansız manken yerine taranmış insan modelleri test kazalarının geleceği olacak

Daha etkili sonuçlar alınması açısından Video Oyunları teknolojisi kaza testlerinde kullanılacak.

Trafik kazalarını önlemek amacıyla bir çok firma araçların prototiplerini kaza testlerine tabi tutuyor. Bu kazaların insan üzerindeki fiziksel etkisini anlamak amacıyla ortalama boyutlarda bir cansız manken kullanılıyor. Ancak bu mankenin farklılık göstermemesi, test kazalarının güvenilirliğini sorgulatıyor.

University of Michigan Transportation Research Institute ( Michigan Üniversitesi Ulaştırma Geliştirme Enstitüsü )’e bağlı çalışan biyo-bilim grubunun başkanı Matt ReedGerçek kazalarda yaşananlarla test kazalarında toplanan verilerin arasında bir kopukluk olduğunu farkettik “ diyerek bu çalışmaların yetersiz olduğunu vurguladı.

Kaza testlerinde kullanılan araç gereçlerin ve cansız mankenlerin fiyatlarının oldukça pahalı olması sebebiyle, araç kazalarının insan üzerindeki etkileri ayrıntılı olarak araştırılamıyor. 75 yaşında yaşlı bir adam ile 150 kiloluk bir kadın arasındaki fark bu testlerle ortaya çıkarılamıyor. Testlerde farklı özelliklerde mankenlerin kullanılması, test maliyetini artırıyor.

Modelin sanal ortama aktarılması.Matt Reed ve ekibi bilgisayar oyunlarındaki fizik motorlarını ve animasyonlarını kullanarak sanal bir modelleme programı üzerinde çalışıyor. Bu programa göre kaza testinde bulunacak insan, oyun yapımcıları tarafından kullanılan 220 dolarlık bir tarayıcı ile taranıyor. Taranan görüntü bilgisayar ortamına aktarılarak kazada kullanılacak model elde ediliyor.

Reed ve ekibinin kullandığı bu modelleme tekniği bir ilk değil. 3 Boyutlu insan tarama yöntemi 90lı yıllarda Amerikan Hava Kuvvetleri tarafından CEASAR projesinde kullanılmıştı.

Amerika Birleşik Devletleri’nde çocuklar için hazırlanmış kaza testleri uygulamaları için yapılan son çalışma 1977 yılında gerçekleştirilmiş. Matt Reed, yaşları 3 ile 11 arası değişen 150 çocuk üzerinde yaptığı çalışma ile kaza testlerinde kullanılabilecek güncel veriler elde etti.

Bu çalışma sayesinde zamandan ve paradan kazanç sağlanıyor. Ayrıca bu modelleme tekniği ile elde edilen verilerin güvenilirliği daha fazla. Sistemin güncelliğe olanak tanıması ve yazılımın isteğe göre şekil alabilmesi onu başarılı kılan özellikleri arasında bulunuyor.

Sabit oturan ve verilerde genellemeye giden cansız mankenler yerine oyunlarda kullanılan fizik motoru destekli bu yazılım sayesinde daha fazla hayat kurtarılabilir.